לקבלת ייעוץ השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

נזלת אלרגית

מחקרים רבים בארץ ובעולם הצביעו על כך כי באופן כללי 1 מתוך כל 5 אנשים סובל מסוג כזה או אחר של אלרגיה, אם כי רוב האנשים כלל אינם מודעים שזהו מצבם. אלרגיה היא סוג של “תקלה” במערכת החיסון הגורמת לכך שהגוף שלנו מגיב בדרך שאינה צפויה ואינה רצויה כנגד חומרים שאינם מזיקים באופן כללי.

הגורם אשר מעורר את תגובתיות היתר בגוף יכול להיות רכיב במזון שאנו אוכלים, אבקני פרחים באויר, פרוות בע”ח, עובש, עקיצת דבורה ועוד. החומרים האלה, הנקראים בשם אלרגנים, מעודדים את הגוף לייצר נוגדנים או לשחרר כימיקלים המכונים היסטמינים. כאשר אלה משתחררים לתוך הגוף, הם גורמים לתגובה אותה אנו מכנים אלרגיה.

נזלת אלרגית

איך תדעו שאתם סובלים מנזלת אלרגית?

האם אתם קמים בבוקר עם עיניים טרוטות, אף נוזל וגלי התעטשויות? האם אותם תסמינים מופיעים בזמן טיול בטבע באביב או בסתיו? כנראה שאתם סובלים מנזלת אלרגית קבועה או עונתית. אך אל דאגה אתם לא לבד- אחוז גבוה מאד מהאוכלוסיה סובלים מתופעת נזלת אלרגית.

 

מהי נזלת אלרגית?

נזלת אלרגית הידועה גם בשם קדחת השחת, ידועה כאחת האלרגיות הנפוצות בעולם. הנזלת האלרגית תוארה לראשונה ע”י הפיזיולוג הבריטי ג’והן בוסטון אי שם בשנת 1819, הוא קרא לנזלת האלרגית בשם “קדחת השחת” או “קדחת אביבית” משום שהופיעה בעיקר בקרב חקלאים סמוך לעונת הקציר. זוהי תופעה בה מערכת החיסון מפתחת תגובת יתר לחלקיקים הנשאפים לאף (אבקני פרחים, קרדיט האבק,עשן טבק, כימיקלים, פרוות חיות ועוד).

במהלך התקף אלרגי משתחררים מספר חומרים לגוף כגון היסטמין אשר מרחיב את כלי הדם וגורם לריריות המצפות את דרכי הנשימה להתנפח. כאשר הדבר מתרחש באף, הדבר גורם לגודש והפרעה במעבר אויר דרך האף, לנזלת מימית והתקפי עיטוש.

 

ישנם שני סוגים של נזלת אלרגית:

הסוג הראשון: נזלת אלרגית עונתית- נקראת בלשון העם קדחת השחת. נגרמת על רקע פריחות עונתיות, בעיקר באביב ובסתיו.

הסוג השני: נזלת אלרגית כלל שנתית- המופיעה בכל ימות השנה, ואין לה קשר לפריחה בעונות המעבר, היא נובעת ממחולל אלרגיה אחר אליו נחשף האדם באופן יומיומי.

 

מהם הגורמים לנזלת אלרגית?

נזלת אלרגית עלולה להתפתח כתוצאה מגורמים רבים הנישאים באוויר. בין הגורמים הנפוצים אשר גורמים למחלה ניתן למצוא את קרדיט האבק, פרוות בע”ח, אבקני פרחים, כימיקלים תעשייתים, עובש ועוד. בעונות המעבר כאשר האוויר רווי באבקני פרחים סובלים רבים מנזלת אלרגית ולכן ישנה חשיבות לאבחון כך ניתן להקל על סבלם של החולים.

אצל רבים מתפתחים התסמינים באופן קל והם יכולים להמשיך ולנהל שגרת חיים תקינה, אך ישנם אנשים הסובלים מאד ואורח חייהם ותיפקודם היומיומי נפגע מאד.

 

מהם התסמינים של נזלת אלרגית?

חשוב לזכור כי התסמינים של נזלת אלרגית גורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

 

ניתן לחלק את התסמינים לשני שלבים:

התגובה המיידית: התגובה המיידית מופיעה תוך מספר דקות מרגע החשיפה לאלרגן במערכת הנשימה. תגובה זו מתאפיינת בנזלת מימית, קושי לנשום דרך האף, שיעול יבש וטורדני, תחושת לחץ סביב האף והעיניים, גרד ונפיחות בעיניים, דמע בלתי נשלט ועיניים אדומות, כאבי גרון וצרידות, אוזניים סתומות וקושי לישון כתוצאה מקושי לנשום דרך האף.

התגובה המאוחרת: מתפתחת מספר שעות לאחר החשיפה לאלרגן ובאה לידי ביטוי בחדירה של תאי דם לבנים לאף הגורמים לדלקת והרס של הרקמה. אלה נמשכים מספר שבועות, עד לירידה בריכוז האלרגן הנישא באויר. קיימים מקרים בהם הנזלת האלרגית מסתבכת לכדי דלקות אוזניים, דלקת בסינוסים, ברונכיטיס ואסטמה.

 

כיצד מאבחנים נזלת אלרגית?

האבחנה מבוססת על בירור רקע רפואי ונטייה לאלרגיות, הופעת תסמינים אופיינים ובדיקת רופא. לעיתים יידרש בירור אלרגי נוסף. בירור אלרגי מתבצע ע”י בדיקות אלרגיה שמטרתן לאבחן את הגורם האלרגני. לרוב מדובר על סוגים שונים של תבחיני עור בהן חושפים את המטופל לסוגים שונים של אלרגנים כדי לבדוק איזה סוג מעורר תגובה אלרגית. לעיתים קרובות מתפספסת האבחנה של הנזלת האלרגית והחולים בנזלת כרונית אינם זוכים לקבל טיפול מתאים או מגיעים למצב של שימוש יתר בטיפות אף, לכן ישנה חשיבות לאבחון נכון.

 

הטיפול בנזלת אלרגית:

הדרך הטובה ביותר לטיפול במחלה היא מניעה כלומר הימנעות מחשיפת המטופל לאלרגן אליו הוא רגיש.

השיטות הקונבנציונליות:

טיפול באמצעות תרופות, תרסיסים וטיפות- תרופות אנטיהיסטמיניות המורידות את רמת התגובה האלרגית הקיימת בגוף. בנוסף ישנן תרופות להפחתת הגודש באף בצורה של כדורים, טיפות ותרסיסי אף. טיפות עיניים ניתנות להקלה על תסמיני העיניים הדומעות. חשוב לזכור כי שימוש כרוני בתרופות אלה עלול לגרום לנזק ולכן יש להיוועץ עם רופא לפני השימוש.

טיפול באמצעות זריקות (אימונותרפיה) – באופן זה למעשה מחסנים את המטופל בפני האלרגן על ידי חשיפה הדרגתית לאלרגן במינונים הולכים ועולים על מנת ללמד את מערכת החיסון להפחית את עוצמת התגובה האלרגית. טיפול זה יעיל מאד לטווח הארוך- אולם זהו טיפול מחייב ואיננו פשוט משום שהוא דורש הענות גבוהה מצד המטופל החייב לקבל חיסון בפרקי זמן קבועים לתקופה ארוכה.

 

תחום הרפואה המשלימה:

בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, ברפואה המשלימה יציעו לאדם שסובל מנזלת אלרגית מגוון טיפולים שמטרתם להקל על התסמינים ואף להעלים את הנזלת לגמרי. בין אותם טיפולים מוצעים- עיסויים שונים, טיפולי דיקור מיוחדים, טיפול בעזרת צמחי מרפא, שימוש בתרסיסים טבעיים ועוד. לא מעט אנשים פונים לרפואה המשלימה לאחר שהתייאשו מהפתרונות שהוצעו להם במסגרת הרפואה הקונבנציונלית. במידה וגם הרפואה המשלימה לא הצליחה לסייע בתחום, כדאי לחשוב על אופציה של ניתוח אף.

 

ניתוח אף לטיפול בנזלת אלרגית:

ישנם לא מעט רופאי אף אוזן גרון אשר מאמינים כי אף סתום תמידית בעקבות נזלת אלרגית הוא בר טיפול באמצעות ניתוח. כיום באמצעות סיב אופטי שהוא מעין מצלמה קטנה שניתן להחדיר דרך האף, ניתן לשלב בו זמנית אבחנה וניתוח שמטרתו שחרור תעלה חסומה באף. ניתוח מעין זה יכול בהחלט לסייע לסובלים מנזלת אלרגית בשל סיבות פיזיולוגיות הכרוכות במבנה האף.

למידע נוסף ובירורים צרו עמנו קשר בדף הצור קשר לחצו כאן