לקבלת ייעוץ השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

הגורמים לנחירות והטיפול בהם

זה קרה לכולנו בשלב זה או אחר של החיים: הלכנו לישון וצללנו לתוך תנומה נעימה, כשלפתע הקצנו משנתנו לקול נחירות חזקות – של בן זוגנו, של בן משפחה אתו אנו גרים, או של שותפ/ה לדירה. מצד אחד, לא נעים להעיר את הנוחר הסורר; מצד שני, למה שהשינה שלנו תסבול מכך? ומה קורה כאשר אנחנו הגורם הנוחר, ונמצאים במצב בלתי נעים, שנראה לנו גם בלתי נשלט? ובכן, חשוב לדעת שנחירות אינן בעיה שאין לה פתרון! זהו מצב שבהחלט ניתן לטיפול. מאמר זה יספק הסברים על הגורמים לנחירות וכן על טיפול בנחירות.

נחירות: מה גורם להן?

לנחירות מספר גורמים, חלקם נובעים מהמבנה האנטומי של איברי הפה והאף, חלקם קשורים לחומרים שאנחנו צורכים כמו סיגריות ואלכוהול, חלקם נובעים ממחלות ואלרגיות חלקם קשורים למבנה הגוף ובפרט להשמנת-יתר.

עודף משקל הוא אחד הגורמים העיקריים לנחירות. עלייה במשקל מביאה להצטברות שומן ברקמות הרכות שמקיפות את צינור האוויר, וכתוצאה מכך, הופכות אותו לצר יותר ופוגמות בקשיחות שלו. הצרות מביאה לכך שמעבר האוויר נעשה מהיר יותר, והרעדת הרקמות בעת יציאת האוויר החוצה גורמת לרעש הנחירות. גם עישון הוא גורם מרכזי לנחירות: עישון מביא לגירוי ודלקות בדרכי האוויר העליונות ומצר אותן; בנוסף, ניקוטין מרעיל את תאי העצב, ובפרט יכול להרעיל את העצבים בשרירי דרכי האוויר העליונות.

בעת אלרגיה או צינון, כלי הדם באף גדלים, מה שמביא להגדלה בקונכיות האף ומצר את הנתיב לנשימה – וגם זה יכול לגרום לנחירות. כמו כן, לפעמים כתוצאה מדלקות או אלרגיות באזור האף, או שבר באף, המחיצה בין החללים השמאלי והימני באף נפגמת, ונוצרת חסימה מסוימת של האוויר שגם היא יכולה לתרום לנחירות. גורמים נוספים שנמצאו קשורים לנחירות הם צריכת אלכוהול ותרופות הרגעה.

הסכנה שבנחירות

נחירות אינן מסוכנות כשלעצמן, אך יש להן השלכות שיכולות להיות מסוכנות מאד: הן מעלות את הסיכון למחלות לב, יתר לחץ דם, דיכאון, אימפוטנציה ועוד. בנוסף, הן עלולות לגרום לעייפות כרונית שכן בעת נחירה  הגוף לא באמת ישן כמו שצריך, וזה יכול להביא לכאבי ראש, בעיות בריכוז, נטייה להירדמות במהלך היום, ותאונות דרכים.

טיפול בנחירות

לנחירות יש מספר סוגי טיפולים: מסכת CPAP (מסכת אוויר בלחץ חיובי) היא מסכה מפלסטיק שמזרימה אוויר לאף ולפה ומונעת חסימה של מעבר האוויר. ישנן מדבקות חד-פעמיות שמדביקים לאורך האף והן מרחיבות את פתחי הנחיריים ובכך מקלות על מעבר האוויר. ניתן להרכיב על השיניים התקן לקידום הלסת, שדוחף את הלסת התחתונה ואת בסיס הלשון קדימה, וכך מגדיל את מרווח הלוע  ומפנה מקום למעבר של אוויר. ולבסוף, אם כלו כל הקיצין, ניתן לבצע טיפול בנחירות מסוג ניתוח פסטי בשם UPPP לכריתת הענבל, השקדים והחיך הרך, שיוצר בחלל הפה קשת שמאפשרת זרימת אוויר משופרת.

כמו כן לפני ביצוע פעולות אלו, מומלץ לבצע בדיקה האם זה נגרם מבעיות אלרגניות כגון אלרגיה לאבק או נזלת אלרגית