אטופיק דרמטיטיס תינוקות

לא מעט אנשים סובלים ממחלת האטופיק דרמטיטיס – המחלה נפוצה בקרב בני כל הגילאים. עם זאת, אטופיק דרמטיטיס, המכונה גם אסטמה של העור, נפוצה יותר בקרב תינוקות וילדים.

מהי אטופיק דרמטיטיס תינוקות?

 

אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור. ישנן תקופות בהן היא פחות נוכחת ותקופות בהן היא מתלקחת, מה שגורם לעור יבש, לפריחה וגם לגירודים. כחמישית מאוכלוסיית התינוקות סובלת מהמחלה, אולם היא פחות נפוצה במדינות מערביות. אטופיק דרמטיטיס היא מחלה בעלת מאפיינים גנטיים. כלומר, אם ההורה סובל ממנה, גוברים הסיכויים שגם ילדו יחלה במחלה. הסברה היא שמחלה זו קשורה לא רק לגנטיקה, אלא גם לאזור המגורים: היא פחות נפוצה בכפרים בהשוואה לערים, והיא נובעת גם מפגם מסוים הקשור למערכת החיסונית. בנוסף, לסובלים מהמחלה עור רגיש ופגיע יותר.

אטופיק דרמטיטיס תינוקות | אסטמה של העור תינוקות

למעט זאת, גם מתח נפשי עלול לגרום לפרוץ המחלה, תנאי אקלים יבשים וחמים וחשיפה לחומרים מזהמים. האפיון העיקרי של אטופיק דרמטיטיס הוא גירוד, הפוגע באיכות החיים. כאשר מופיע הגרד, מופיעה גם תפרחת על פני העור, לעיתים קלה יותר ולעיתים משמעותית יותר, וישנם אנשים הסובלים כרונית מהמחלה. בנוסף, כל מי שסובל מאטופיק דרמטיטיס, עורו יראה יבש ומחוספס.

אטופיק דרמטיטיס בקרב תינוקות

כאשר מדובר בתינוקות, לרוב המחלה מופיעה באזורים מסוימים כמו הלחיים, אזור הצוואר, ועד לברכיים או למרפקים. תינוקות סובלים יותר בתקופת הקיץ, עקב הזעה מוגברת. ישנם הסובלים מהמחלה בשל חשיפה לאלרגנים, אולם לא כך המצב בקרב תינוקות, משמע, הם אינם חייבים להיות חשופים לגורמים אלה כדי לחלות במחלה.

מניעת המחלה בקרב תינוקות

בהחלט ניתן לסייע לתינוקות באמצעות חיסון נגד אלרגיות, כך שהגוף יהיה חסין יותר בפני גורמי המחלה. בנוסף, חשוב לדאוג ולוודא שהתינוק לא יזיע ולא יהיה חשוף ללחות יתרה ולרטיבות, ולכן מומלץ להכניסו לאמבט, לרחוץ אותו ולאחר מכן לייבש היטב את גופו. רצוי לייבש במיוחד כל אזור בגוף בו מופיעים גרד ותפרחת. חשוב מאוד שתינוקות לא יהיו חשופים לתנאי חום, אלה מהווים טריגר להתפרצות האטופיק דרמטיטיס, ולכן רצוי להפעיל אמצעי קירור בבית.

אסטמה של העור אצל תינוק

מה עוד ניתן לעשות?

כמובן, אם תינוקכם סובל מהמחלה, רצוי לגשת לאיש מקצוע המתמחה בתחום זה, במיוחד בקרב תינוקות. כאשר התינוק סובל מגרד הגורם לו לסבל רב, ניתן לקרר את האזור הנגוע באמצעות מגבת קרה ולחה. בנוסף, בבתי המרקחת ניתן למצוא משחות ייעודיות למחלה אשר גם הן יכולות להקל את התסמינים ולהרגיע את העור. לבסוף, כדאי להשגיח שהתינוק לא יגרד את העור, מה שרק יחמיר את המצב.