לקבלת ייעוץ השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

אטופיק דרמטיטיס- אסטמה של העור

טיפול באסטמה של העור

אטופיק דרמטיטיס המכונה גם אסטמה של העור – מחלת עור דלקתית כרונית הגורמת לגרד עז והופעה של כתמים אדומים על פני העור באזורים שונים.

משמעות השם: אטופי = אלרגי, דרמטיטיס = דלקת עור.

ברוב המקרים אטופיק דרמטיטיס מתגלה עד גיל 5, כאשר  70% מהחולים הם בעלי נטייה משפחתית לאלרגיות ולאסטמה. שכיחות המחלה נמצאת בעלייה בעיקר בעולם המערבי לרוב בגלל גורמים סביבתיים כמו אוכל תעשייתי , מתח נפשי כתוצאה מאורח חיים ואף זיהום אוויר.

באיזה גיל מופיעה אסטמה של העור לראשונה

אטופיק דרמטיטיס נחשבת למחלה שכיחה יותר בקרב ילדים למרות שקיימת גם בקרב הציבור המבוגר. כאשר בילדים ותינוקות ניתן לראות רקע של קודם לכן, מכך גם ניתנה למחלה את שמה אסטמה של העור. לחלק מהתינוקות אשר חולים במחלה זו התופעות יופיעו כבר בשנה הראשונה לחייהם, כאשר אצל אחרים תסמינים אלו יופיעו בין גיל שנה לגיל חמש.

כיצד תדעו שאכן מדובר באטופיק דרמטיטיס

תסמיני המחלה וחומרתם משתנים לאדם לאדם אך התסמין הבולט ביותר מכולם הוא גרד בעור אשר מתגבר בדרך כלל לילה, פוגע באיכות השינה וגורם לפציעות בעור הנראות לעין מאחר ולרוב זה יהיה מלווה בתפרחת אדומה- דבר המעיד על תהליך דלקתי ויובש רב בעור. תופעה שכיחה נוספת שניתן לראות הינו זיהום בעור אשר נגרם על ידי חיידק בשם סטפילוקוקוס, דבר המגביר את התהליך הדלקתי בעור.

אזורי הגוף בהם היא מופיעה באופן גם הוא משתנהאך ישנם אזורים נפוצים שהם בעיקר הלחיים, איזורי המפרקים ידיים ורגליים והאיזור מאחורי האוזן אזורי הפריחה משתנים גם בהתאם לגיל

אצל תינוקות : גוף, לחיים וברכיים,  איזור החיתול לרוב אינו נגוע.

אצל ילדים : מאחורי הברכיים ובחלק הפנימי של המרפק.

אצל מבוגרים : פנים, צוואר, חלק עליון של החזה ולעיתים מפשעות.

אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות

אסטמה של העור יכולה להיות מטרידה ולפגוע בצורה משמעותית באיכות חייו של התינוק. הגרד והסימנים יופיעו בעיקר באזור הפנים והברכיים בהמשך הגירודים הופכים את המקומות הנגועים לאדום, יבש וקשקשי, והעור בהם נעשה עבה ונוקשה יותר ופוגעים באופן בולט בשינה ובאי שקט רב.

תסמיני אטופיק דרמטיטיס בפנים אסטמה של העור בילדים

אסטמה של העור אצל תינוק

ברפואה הסינית מחלה זו נקראת “מחלת ארבעת הקפלים” מאחר ומיקומה השכיח הינו בקפלי הידיים והרגליים. למעט מיקומים אלו, היא מופיעה גם באזור הפנים והצוואר ולעיתים מפושטת בכל הגוף.

כיצד מאבחנים

ניתן לאבחן אטופיק דרמטיטיס על ידי בדיקה גופנית ובדיקת ההיסטוריה הרפואיתאשר בודקת המצאות של מחלות אסטמה ואלרגיה במשפחה. הדרך הפחות נעימה היא על ידי לקיחה של פיסת עור לביופסיה ובדיקת דם של ספירת תאי דם לבנים לבדיקת הימצאות תהליכים אלרגיים בגוף אצל חלק מהסובלים ניתן יהיה לאבחן את הגורמים באמצעות תבחיני אלרגיה כגון: תבחין טלאי, EOS, ותבחין דם לנוגדי  lgE  (אימונוגלובולין E).

אופציה נוספת היא בדיקת רגישות בה מזריקים לגוף אלרגניים בכדי לבדוק האם קיימת רגישות.

כיצד ניתן להקל על תסמיני אסטמה של העור

  • חשוב מאוד להתמרח בכל האזורים בהם מופיעה הפריחה במיוחד לאחר אמבטיות ולפני השינה. ישנם קרמים מיועדים לאטופיק דרמטיטיס.
  • מומלץ להימנע מאמבטיות ממושכות היכולות לגרום לעור יבש ומגורה.
  • רצוי להתמיד בשימוש חוזר של אותו סבון או קרם לחות בכדי להימנע מרגישויות נוספות של העור
  • יש להימנע מחשיפה לחום ויובש היכולים להגרם מחשיפה ממושכת לשמש או לחילופין בחורף ממזגנים ותנור חימום, במקרים כאלו מומלץ לשים מכשיר אדים קרים להוספת לחות לחלל החדר
  • גזיזת צפורניים לעיתים תכופות יכולה למנוע פציעה נוספת של העור בעקבות גירוד
  • כשמדובר בילדים, נסו להסיח את דעתם בפעילויות שונות בכדי למנוע ממנו להתגרד

לסיכום

לאחר קביעת פגישת ייעוץ במרפאתי, אפתח לכם תיק בו יירשמו כל הפרטים הנוגעים למחלתכם. נבצע בירור אלרגי יסודי בעזרתה של מעבדה בבי”ח אשר מתמחה באבחון אלרגיות. שלאחר מכן תקבע תוכנית טיפולית מפורטת, שתכלול טיפול מקומי משולב בעור וטיפול אנטי-אלרגי מונע כללי. טיפול זה יעזור לחולים במחלה זו למנוע התפרצות ונגעים על העור על ידי תכנית תזונה מפורטת ככל הניתן, תכשירים שיכולים להקל על תופעות הגרד וכדומה.

אין סיבה להתייאש ולהרים ידיים באם אובחן אצל ילדכם אסטמה של העור, במקרה כזה נחוץ מעקב והשגחה מסודרת אצל רופא מומחה, כמו כן ביצוע קבוע של טיפול מונע. כך ניתן יהיה לקבל הטבה במצב ושיפור באיכות החיים של כל המטופל והסובבים אותו.

לפגישת ייעוץ ללא התחייבות וקבלת מידע נוסף לחצו כאן >>