נזלת אלרגית מהם התסמינים? איך מאבחנים ? כיצד מטפלים?

נזלת יכולה להיות תופעה של הצטננות בעונת החורף, בעיקר אצל ילדים ופעוטות, אך לא רק. בנזלת מעין זו, מטפלים באופן ספציפי ונקודתי ולרוב היא חולפת. לעומת זאת, אם אתה מאותם האנשים, אשר כל עונת מעבר ובעיקר עם בואה של עונת האביב, אתם סובלים מנזלת כרונית, אף אדום ומגרד ולעיתים גם כאבי גרון, ייתכן מאוד שמדובר בנזלת אלרגית אשר נובעת מהאלרגנים השונים המצויים באוויר בתקופה זו. נזלת אלרגית יכולה להיות דבר מציק מאוד ולא נעים ולכן כיום, ישנן מגוון שיטות טיפול לנזלת אלרגית אליהם ועל שיטות הזיהוי תוכלו לקרוא במאמר הבא שהנו עבורכם.

לחצו להגעה לאזור הצוי

מחקרים רבים בארץ ובעולם הצביעו על כך כי באופן כללי 1 מתוך כל 5 אנשים סובל מסוג כזה או אחר של אלרגיה, אם כי רוב האנשים כלל אינם מודעים שזהו מצבם. אלרגיה היא סוג של “תקלה” במערכת החיסון הגורמת לכך שהגוף שלנו מגיב בדרך שאינה צפויה ואינה רצויה כנגד חומרים שאינם מזיקים באופן כללי.

הגורם אשר מעורר את תגובתיות היתר בגוף יכול להיות רכיב במזון שאנו אוכלים, אבקני פרחים באויר, פרוות בע”ח, עובש, עקיצת דבורה ועוד. החומרים האלה, הנקראים בשם אלרגנים, מעודדים את הגוף לייצר נוגדנים או לשחרר כימיקלים המכונים היסטמינים. כאשר אלה משתחררים לתוך הגוף, הם גורמים לתגובה אותה אנו מכנים אלרגיה.

מהי נזלת אלרגית?

נזלת אלרגית הידועה גם בשם קדחת השחת, ידועה כאחת האלרגיות הנפוצות בעולם. הנזלת האלרגית תוארה לראשונה ע”י הפיזיולוג הבריטי ג’והן בוסטון אי שם בשנת 1819, הוא קרא לנזלת האלרגית בשם “קדחת השחת” או “קדחת אביבית” משום שהופיעה בעיקר בקרב חקלאים סמוך לעונת הקציר. זוהי תופעה בה מערכת החיסון מפתחת תגובת יתר לחלקיקים הנשאפים לאף (אבקני פרחים, קרדיט האבק,עשן טבק, כימיקלים, פרוות חיות ועוד).

במהלך התקף אלרגי משתחררים מספר חומרים לגוף כגון היסטמין אשר מרחיב את כלי הדם וגורם לריריות המצפות את דרכי הנשימה להתנפח. כאשר הדבר מתרחש באף, הדבר גורם לגודש והפרעה במעבר אויר דרך האף, לנזלת מימית והתקפי עיטוש.

נזלת אלרגית

נזלת אלרגית כיצד תדעו שאתם סובלים ממנה?

האם אתם קמים בבוקר עם עיניים טרוטות, אף נוזל וגלי התעטשויות? האם אותם תסמינים מופיעים בזמן טיול בטבע באביב או בסתיו? כנראה שאתם סובלים מנזלת אלרגית קבועה או עונתית. אך אל דאגה אתם לא לבד- אחוז גבוה מאד מהאוכלוסייה סובלים מתופעת נזלת אלרגית.

ישנם שני סוגים של נזלת אלרגית:

 • הסוג הראשון: נזלת אלרגית עונתית- נקראת בלשון העם קדחת השחת. נגרמת על רקע פריחות עונתיות, בעיקר באביב ובסתיו.
 • הסוג השני: נזלת אלרגית כלל שנתית- המופיעה בכל ימות השנה, ואין לה קשר לפריחה בעונות המעבר, היא נובעת ממחולל אלרגיה אחר אליו נחשף האדם באופן יומיומי.

מהם הגורמים לנזלת אלרגית?

נזלת אלרגית עלולה להתפתח כתוצאה מגורמים רבים הנישאים באוויר. בין הגורמים הנפוצים אשר גורמים למחלה ניתן למצוא את קרדיט האבק, פרוות בע”ח, אבקני פרחים, כימיקלים תעשייתים, עובש ועוד. בעונות המעבר כאשר האוויר רווי באבקני פרחים סובלים רבים מנזלת אלרגית ולכן ישנה חשיבות לאבחון כך ניתן להקל על סבלם של החולים.אצל רבים מתפתחים התסמינים באופן קל והם יכולים להמשיך ולנהל שגרת חיים תקינה, אך ישנם אנשים הסובלים מאד ואורח חייהם ותיפקודם היומיומי נפגע מאד.

מהם התסמינים של נזלת אלרגית?

חשוב לזכור כי התסמינים של נזלת אלרגית גורמים לפגיעה משמעותית באיכות החיים.

ניתן לחלק את התסמינים לשני שלבים:

 • התגובה המיידית: התגובה המיידית מופיעה תוך מספר דקות מרגע החשיפה לאלרגן במערכת הנשימה. תגובה זו מתאפיינת בנזלת מימית, קושי לנשום דרך האף, שיעול יבש וטורדני, תחושת לחץ סביב האף והעיניים, גרד ונפיחות בעיניים, דמע בלתי נשלט ועיניים אדומות, כאבי גרון וצרידות, אוזניים סתומות וקושי לישון כתוצאה מקושי לנשום דרך האף.
 • התגובה המאוחרת: מתפתחת מספר שעות לאחר החשיפה לאלרגן ובאה לידי ביטוי בחדירה של תאי דם לבנים לאף הגורמים לדלקת והרס של הרקמה. אלה נמשכים מספר שבועות, עד לירידה בריכוז האלרגן הנישא באויר. קיימים מקרים בהם הנזלת האלרגית מסתבכת לכדי דלקות אוזניים, דלקת בסינוסים, ברונכיטיס ואסטמה.

כיצד מאבחנים נזלת אלרגית?

האבחנה מבוססת על בירור רקע רפואי ונטייה לאלרגיות, הופעת תסמינים אופיינים ובדיקת רופא. לעיתים יידרש בירור אלרגי נוסף. בירור אלרגי מתבצע ע”י בדיקות אלרגיה שמטרתן לאבחן את הגורם האלרגני. לרוב מדובר על

סוגים שונים של תבחיני עור בהן חושפים את המטופל לסוגים שונים של אלרגנים כדי לבדוק איזה סוג מעורר תגובה אלרגית. לעיתים קרובות מתפספסת האבחנה של הנזלת האלרגית והחולים בנזלת כרונית אינם זוכים לקבל טיפול מתאים או מגיעים למצב של שימוש יתר בטיפות אף, לכן ישנה חשיבות לאבחון נכון.

הטיפול בנזלת אלרגית

הדרך הטובה ביותר לטיפול במחלה היא מניעה כלומר הימנעות מחשיפת המטופל לאלרגן אליו הוא רגיש.

השיטות הקונבנציונליות:

 • טיפול באמצעות תרופות, תרסיסים וטיפות- תרופות אנטיהיסטמיניות המורידות את רמת התגובה האלרגית הקיימת בגוף. בנוסף ישנן תרופות להפחתת הגודש באף בצורה של כדורים, טיפות ותרסיסי אף. טיפות עיניים ניתנות להקלה על תסמיני העיניים הדומעות. חשוב לזכור כי שימוש כרוני בתרופות אלה עלול לגרום לנזק ולכן יש להיוועץ עם רופא לפני השימוש.
 • טיפול באמצעות זריקות (אימונותרפיה) – באופן זה למעשה מחסנים את המטופל בפני האלרגן על ידי חשיפה הדרגתית לאלרגן במינונים הולכים ועולים על מנת ללמד את מערכת החיסון להפחית את עוצמת התגובה האלרגית. טיפול זה יעיל מאד לטווח הארוך- אולם זהו טיפול מחייב ואיננו פשוט משום שהוא דורש הענות גבוהה מצד המטופל החייב לקבל חיסון בפרקי זמן קבועים לתקופה ארוכה.

תחום הרפואה המשלימה:

בניגוד לרפואה הקונבנציונלית, ברפואה המשלימה יציעו לאדם שסובל מנזלת אלרגית מגוון טיפולים שמטרתם להקל על התסמינים ואף להעלים את הנזלת לגמרי. בין אותם טיפולים מוצעים- עיסויים שונים, טיפולי דיקור מיוחדים, טיפול בעזרת צמחי מרפא, שימוש בתרסיסים טבעיים ועוד. לא מעט אנשים פונים לרפואה המשלימה לאחר שהתייאשו מהפתרונות שהוצעו להם במסגרת הרפואה הקונבנציונלית. במידה וגם הרפואה המשלימה לא הצליחה לסייע בתחום, כדאי לחשוב על אופציה של ניתוח אף.

ניתוח אף לטיפול בנזלת אלרגית:

ישנם לא מעט רופאי אף אוזן גרון אשר מאמינים כי אף סתום תמידית בעקבות נזלת אלרגית הוא בר טיפול באמצעות ניתוח. כיום באמצעות סיב אופטי שהוא מעין מצלמה קטנה שניתן להחדיר דרך האף, ניתן לשלב בו זמנית אבחנה וניתוח שמטרתו שחרור תעלה חסומה באף. ניתוח מעין זה יכול בהחלט לסייע לסובלים מנזלת אלרגית בשל סיבות פיזיולוגיות הכרוכות במבנה האף.

נזלת אלרגית אצל תינוקות

האם התינוק שלכם מצונן כבר תקופה ארוכה? ייתכן מאוד שלא מדובר בווירוס  אלא באלרגיה.כיצד תדעו להבחין האם מדובר בצינון רגיל או בנזלת אלרגית וכיצד תוכלו להקל על התינוק שלכם כל המידע בפסקאות הבאות

נזלת אלרגית נפוצה מאוד בקרב תינוקות ופעוטות שנוטים להיות רגישים יותר לרכיבים אלרגניים באוויר.

הסיכוי לנזלת אלרגית גבוה יותר אצל תינוקות במידה ואחד ההורים סובל ממנה  מכיוון שלתופעה ישנם מאפיינים גנטיים.

כיצד לזהות נזלת אלרגית אצל ילדים

נזלת אלרגית אצל ילדים

תינוקות ופעוטות בגיל הרך מתקשים לתאר את הסימפטומים שהם חשים, לכן עליכם לשים לב לתסמינים הבאים:

 • האם ילדכם נושם בעיקר דרך הפה?
 • האם הוא סובל מאף סתום לתקופות ארוכות ממושכות?
 • האם הוא לסבול מקשיי שינה או נחירות וחרחורים במהלך השינה?

במידה ומצאתם את עצמכם עונים נכון על אחת מהשאלות הללו רצוי להגיע אם ילדכם לרופא  לרופא מומחה על מנת שיוכלו להבחן ולזהות את הגורם לאלרגיה.

ישנם מספר שיטות לטיפול בנזלת אלרגית

 • הימנעות להימנע מחשיפה של התינוק לאלרגן אליו הוא רגיש.
 • שימוש בתרסיסים וכדורים אשר מצריכים מרשם מרופא.
 • רפואה אלטרנטיבית אשר מציע גם היא מספר דרכי טיפול כמו עיסוים, שמנים כגון שמן אקליפטוס ועוד.

כיצד תוכלו להקל על התינוק שלכם

אם תינוקכם סובל מנזלת אלרגית זמן ממושך חשוב להקל על התסמינים על מנת לאפשר לתינוק שלכם לאכול ולישון בצורה טובה מכיוון שאלו חשובים להתפתחותו התקינה

ניתן להיעזר בדברים הללו להקלה:

 • תמצית אקליפטוס לרענון הנשימה ניתן להשתמש בתמצית בשני אופנים אחת בתוך מכשיר  אדים או בטפטוף על הסדין.
 • מגבונים לחים לאף המעושרים בחומרים מרגיעים.

נזלת ארגית וסינוסיטיס כרונית

אלו שתי מחלות שכיחות בדרכי הנשימה העליונים.הנזלת האלרגית נגרמת ע”י שאיפת “אלרגנים” והשנייה הנה בעיקרה זיהומית. בכל זאת יש קשר ביניהן.

באחוז גבה של מקרי סינוסיטיס (דלקת מערות האף) יש רקע של נזלת אלרגית, אך לא בכולם. הדלקת הכרונית של נזלת אלרגית גורמת לתפיחות ריריות האף ולהפרעה באוורור הסינוסים. מצב זה מהווה קרקע פוריה להתפתחות זיהומים כרוניים ע”י חיידקים ופיטריות. בנוסף לכך הגירוי המתמיד לריריות האף והסינוסים גורם לעתים קרובות לצמיחת פוליפים המשבשים עוד יותר את אוורור כל המערכת.

הטיפול המקובל בהתפרצות חריפה של דלקת בסינוסים הנם אנטיביוטיקה כדי לדכא קודם כל את הזיהום. אולם טיפול זה אינו פותר את הבעיה . ראשית הכרחי לטפל במצב האלרגי, אם קיים כזה, במידה וטיפול אנטי- אלרגי ואנטיביוטיקה אינם מונעים את חזרת המחלה יש לשקול ניתוח ( FESS ) המסלק פוליפים וחסימות למעבר אוויר באף ובפתחי האוורור של הסינוסים.

לסינוסיטיס יש לעתים נטייה עיקשת לחזור גם אחרי כל הפעולות הללו. בשנים האחרונות יש נטייה להדריך את החולים לבצע שטיפות יומיומיות של חללי האף והסינוסים ובכך לעתים משיגים תוצאה טובה. עדיין לא ברורה הסיבה מדוע קיימת אצל חולים מסוימים נטייה לחזרה של המחלה על אף טיפול אינטנסיבי.

למידע נוסף ובירורים צרו עמנו קשר בדף הצור קשר לחצו כאן