אטופיק דרמטיטיס בהיריון

חודשי ההיריון מלווים בשינויים פיזיולוגיים והורמונאליים, כאשר גם מערכת החיסון של האישה ההרה משתנה במידה ניכרת. השינויים במערכת החיסון עלול הבין היתר להוביל להתפרצותה ו/או החמרתה של אסטמה של העור, כאשר בקבוצת הסיכון המיידית מצויות כל אותן נשים הרות אשר חוו בעברן התפרצות של אסטמה של העור.

אסטמה של העור הידועה גם בשם אטופיק דרמטיטיס היא למעשה מחלה תורשתית ובדומה לכל מחלת עור אחרת היא מתאפיינת בעור דלקתי, אדום וכואב. ברוב המקרים, אסטמה של העור מתפרצת בעיקר בשלבים המוקדמים של ההיריון בין השבוע הראשון להיריון לחודש השלישי של ההיריון.

מה חשוב לדעת על מחלת האסטמה של העור?

אסטמה של העור היא למעשה דלקת המופיעה תחילה באזורי גוף מסוימים וגורמת לעור יבש, אדמומי ומגדר. במקרים מסוימים, הדלקת עלולה להתפשט לכל חלקי הגוף, לרבות, אזור הצוואר והפנים, אך ברוב המקרים, הדלקת מופיעה בקפלי העור באזור הברכיים, הידיים והצוואר. מחלת אסטמה של העור הידועה גם בשם אפוטיק דרמטיטיס מתפרצת גם בקרב תינוקות, כאשר אחד מכל עשרה תינוקות סובל מהמחלה. בחלק גדול מהמקרים, תינוקות הסובלים מאפוטיק דמטיטיס עלולים לשאת אותה כמחלה שקטה לאורך כל חייהם הבוגרים, כאשר התפרצות המחלה עלולה להתרחש בכל רגע נתון בהתאם לתנאים סביבתיים כאלו ואחרים.

מהם הגורמים הסביבתיים המשפיעים על אסטמה של העור?

אסטמה של העור, על אף היותה מחלה תורשתית, עלולה להתפרץ ואו להחמיר כתוצאה ממספר גורמים סביבתיים המשפיעים באופן ישיר על העור. ברשימת הגורמים הסביבתיים העלולים להוביל להחמרת המחלה ו/או התפרצותה תוכלו למצוא: מגע ישיר של העור עם חומרים שונים הגורמים לגירויו של העור, מצבי סטרס ולחץ, זיהומים דלקתיים, חשיפה ממושכת למקורות חום או שמש, חשיפה ממושכת לאבק, זיהום אוויר וגורמים נוספים הקשורים לשימוש בחומרים שונים הבאים במגע עם העור.

חשוב לציין שתקופת ההיריון היא אחת מתקופות החיים בהן הסיכון להתפרצות המחלה ו/או החמרתה הינו גבוה במיוחד, וזאת לנוכח העובדה הפיזיולוגית שמערכת החיסון נחלשת ועוברת שינויים כאלו ואחרים לאורך תקופת ההיריון (בעיקר בשלבים המקדימים של ההיריון). כמו כן, תקופת ההיריון מתאפיינת בגירויים שונים בעור העלולים להחריף את התסמינים המאפיינים את מחלת האסטמה של העור.

אסטמה של העור – כיצד מטפלים?

הטיפול באסטמה של העור מיושם באמצעות מספר דרכי טיפול שונות: טיפול מונע, טיפול חיצוני וטיפול התערבותי הכולל גם נטילת תרופות מסוימות. בתקופת ההיריון, מומלץ להימנע ככל הניתן מטיפול תרופתי באסטמה של העור, ולכן, חשוב להפקיד על היגיינה בסיסית ברמה הטובה ביותר ועל שימוש במשחות חיצוניות אותן יש למרוח באזורים הנגועים בעור.

לסיכום, אפוטיק דרמטיטיס בהיריון הינה מחלה שכיחה ונפוצה המתפרצת או מחריפה בעיקר בקרב נשים הרות שכבר סבלו מהמחלה בעברן. יחד עם זאת, חשוב לציין ולהדגיש שמדובר במחלה חולפת הניתנת לטיפול מיידי בעת התפרצותה או החמרתה.