אטופיק דרמטיטיס אסטמה של העור אצל מבוגרים

בעיני הסובלים ממנה, אטופיק דרמטיטיס הינה מחלה ארורה. היא מופיעה החל מגיל הינקות, אולם נפוצה גם בקרב מבוגרים. מאפייני המחלה הם גרד, פריחה בעור, עור מגורה, מחוספס ויבש, וכל אלה מביאים לסבל רב.

כיצד מקלים על הסימפטומים ?אטופיק דרמטיטיס מבוגרים | אסטמה של העור אצל מבוגרים

בראש ובראשונה, חשוב להזכיר כין עדיין לא נמצאה תרופה למחלה זו. ישנם אמצעים להקל את התסמינים ויש להתמיד בכך. רצוי מאוד לא להגיע למצבים של הזעת יתר, הנגרמים בין כה וכה עקב המחלה, לא להיכנס למצבים נפשיים מלחיצים, להימנע מתנאי חום ויובש, מקרבה לחומרי ניקוי ולאלרגנים, ואם הסובלים מהמחלה מתגוררים בערים מתועשות, העניין איננו עושה חסד עימם. גרד הוא אחד התסמינים הבולטים ביותר של המחלה – הוא מטריד וגורם לסבל, ובכל זאת, מומלץ להימנע עד כמה שניתן מגירוד העור הנגוע.

האם יש קשר לגנטיקה?

בהחלט כן. אם שני ההורים או אחד מהם סובל מהמחלה, סביר להניח שילדו לא יוכל להתחמק ממנה. עם זאת, המחלה איננה קשורה רק לגנטיקה, אלא גם למערכת חיסונית חלשה.

אסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) אצל מבוגרים

אמנם אטופיק דרמטיטיס אופיינית יותר לתינוקות ולילדים עד גיל 5, אולם היא נפוצה גם בקרב מבוגרים. במקרים בהם המחלה מופיעה בקרב ילדים צעירים עד גיל 5, ישנם סיכויים שהיא תחלוף מאליה, אולם לעיתים היא צצה שוב בשלבים מאוחרים יותר של החיים. אחד מהביטויים הנוספים לאסטמה של העור הוא נזלת כרונית ואסטמה.

אבחון המחלה

לפני שקובעים בוודאות כי אכן מדובר באטופיק דרמטיטיס, יש לאבחן את המחלה. תסמינים נפוצים הם גירוד טורדני, דלקות עור, המחלה יכולה לפרוח ולאחר מכן לסגת, העור יבש מאוד ומחוספס, וכפי שנאמר – גם לגנטיקה יש כאן משקל.

הטיפול

כאמור, עדיין לא הומצאה תרופה למחלה, אולם ישנן דרכים להקל את הסימפטומים. המטרה היא שטווחי הזמן בין התקף להתקף יהיו ארוכים יותר. חשוב מאוד למרוח את העור מדי יום בקרם לחות, במיוחד לאחר רחצה ובאזורים המועדים לפורענות. בבתי המרחקת ניתן למצוא כמה וכמה סוגים של משחות, חלקן מכילות סטרואידים וחלקן לא.

תרופות סטרואידיות יעילות מאוד בתקופה בה המחלה מתפרצת. על מנת להקל את הגירוד נעשה שימוש בתרופות אנטיהיסטמיניות, חלקן חדשות ולכן גם אפקטיביות יותר. לבסוף, בדומה לטיפול בילדים ובתינוקות, מומלץ לטבול באמבט עם שמן מיוחד. עוד חשוב להוסיף ולומר, מחלה זו יכולה להתפרץ אצל נשים במהלך ההיריון. לעיתים אלו נשים אשר סבלו מהמחלה לפני כן, ולעיתים מדובר בפעם הראשונה של התלקחות המחלה.