אטופיק דרמטיטיס עשו ואל תעשו

אטופיק דרמטיטיס, היא מחלת עור כרונית שגורמת לתופעות של גרד מציק, יובש, פריחה קשקשים ואדמומיות בעור. מאות אלפי אנשים סובלים ממנה בישראל, רובם ילדים ופעוטות.

אטופיק דרמטיטיס היא בעיית עור דלקתית כרונית המאופיינת בגרד ויובש של העור עם פריחה אופיינית. שכיחות אטופיק דרמטיטיס בעולם המערבי מגיעה לכ-20% מאוכלוסיית הילדים. המחלה מתבטאת בנגעים עוריים, יובש ניכר וגרד קשה. תחושת הגרד מתלווה בדרך כלל פריחה בצורת כתמים אדומים שלעיתים אף מכוסים בקשקשת. אשר מופיע בד”כ בקפלים של הגוף – פנים המרפק ופנים הברך, וכן בפנים, ברכיים וכדומה.

אטופיק דרמטיטיס נקראת גם אסטמה של העור. השם אסטמה של העור ניתן למחלה מכיוון שנמצא קשר בין המחלה לבין תגובה אלרגית, אטופיק דרמטיטיס שכיחה אצל ילדים עם אלרגיות ידועות, אצל הילד החולה באסטמה של העור יכולה המחלה להופיע בנפרד או ביחד עם אחת או יותר ממחלות האלרגיה האחרות, כמו אסטמה או במקרים של אלרגיה במשפחה.

זוהי מחלה אוטואימונית אשר מופיעה בעיקר בשנות החיים הראשונות, כלומר בגיל הילדות. עם השנים, המחלה נחלשת ואף נעלמת. כמו כל מחלה אוטואימונית בהן מערכת החיסון תוקפת מערכת בגוף, ישנם רמיסיות (נסיגות) ורגרסיות (התלקחויות) למחלה בתדירויות ובעוצמות משתנות. המטרה בטיפול היא להאריך כמה שיותר את תקופת הרמיסיה, מפני שאין למחלה טיפול מרפא רק טיפול מקל.

ניתן להקל על הסובלים מאטופיק דרמטיטיס בהתנהלות נכונה, טיפול מניעתי קבוע ויומיומי הוא המפתח לשליטה טובה באטופיק דרמטיטיס ולניהול נכון של המחלה. לפניכם מספר טיפים בנושא:

הצעד הראשון הוא מניעת התלקחויות באמצעות הפחתת גירויים סביבתיים – ויצירת סביבה מוגנת ככל האפשר מגורמים המחמירים את המחלה.

מומלץ ללבוש בגדים מכותנה ולהימנע מבדים סינטטיים וצמר. ולבחור בדי כותנה קלילים ובדים אווריריים שאינם מכילים סיבים גסים.

לפעמים המקור להתלקחות הוא גורם רגשי – עומס רגשי לזמן ממושך יכול לגרום לחולשה של מערכת החיסון. קבלת טיפול נפשי ורגשי להורדת המתח והלחץ, יביא להקלת בתופעות של האטופיק.

עור אטופי הוא חם יותר. חום וזיעה מגרים את העור, הוא מגרד יותר והגרד מחמיר את המצב. לכן יש להשתדל לשמור על סביבה נייטרלית ונעימה לעור. גם קירור העור מקל על תחושת הגירוד.  איוורור העור, מזגן קר, קומפרסים קרים. הגרד הוא סימפטום של התהליך הדלקתי שמתרחש בעור, שהוא בעצם פעילות מוגברת בעור שיוצרת חום – ולכן קירור מרגיע את הגרד.

מומלץ להשתמש באופן קבוע בתרחיצים ובשמפו ייעודיים לעור אטופי וכן להקפיד על שימוש קבוע בתחליבי לחות המסייעים בשמירה על עור ללא גירוי שכן תכשירים רגילים, מכילים בין היתר כימיקלים, אלכוהול וחומרי בישום שונים עלולים לגרום לגירוי העור אצל הסובלים מהמחלה.

יש להמנע ממקלחות ואמבטיות ארוכות וממושכות ומומלץ לעשות מקלחות קצרות, חשוב להקפיד לאחר הרחצה על ייבוש עדין ומקיף של העור. להשתמש במוצרי רחצה היפואלרגנים שאינם מייבשים או עם שמן אמבט, ולשמן את העור עם משחות עשירות בלחות המונעות את ייבושו.

שיבולת שועל – במצבים של התלקחות וגם למניעה של  אטופיק דרמטיטיס אצל תינוקות וילדים, ניתן לבצע מקלחות עם שיבולת שועל, המכילה ויטמינים, מינרלים, פיטוכימיקלים וחומצות אמינו, המיטיבים עם העור ומרגיעים אותו.

אומגה 3 – כמות גבוהה של חומצות השומן החד בלתי רוויות מסוג אומגה 3 ו-6. חומצות שומן אלו יחזירו לעור לחלוחית ושומניות שאבדו עם המחלה ויסייעו בשיקומו. שמן דגים בכמות גבוהה יעיל עד מאד במצבים אטופיים, לעתים עד כדי עצירת המחלה.

במקרה של התלקחות קשה, מגרדת מאוד שאינה חולפת תוך כמה ימים על אף הטיפול הגיל, כדאי לגשת לרופא. אם נראה שהאזור מגורה והזדהם, ובמיוחד אם הוא מלווה בחום, חשוב לגשת לרופא, שכן יכול להיות שמדובר בדלקת חמורה שלעיתים מחייבת טיפול רציני יותר.