איך ויטמינים יכולים לעזור לאלרגיה?

אלרגיה היא תגובת נגד של המערכת החיסונית של הגוף, אשר מפרש חומר זר הבא עמו במגע, כחומר עוין. ניתן לזהות תסמינים אלרגניים עלפי תופעות כמו דלקות במערכת הנשימה (קדחת השחת), גרד, עקצוצים, אדמומיות, פצעונים על פני העור, קשקשים, קילופים (אקזמות), בצקות, קוצר נשימה, חרחורים, צפצופים והלם (שנובעות פעמים רבות מעקיצות חרקים). וכן תופעות במערכת העיכול ובלוטות הטעם, בשל אלרגיה למרכיבי מזון.
כיום, ידוע, שניתן להפחית תופעות אלרגניות באמצעות טיפול טבעי.
אילו ויטמינים יכולים לעזור במקרה ונתגלתה אלרגיה?

ויטמין B9 – חומצה פולית

רוב הנשים בוודאי פגשו את החומצה הפולית, כאשר ביקשו להכין את גופן להיריון. מחקרם רפואיים מצביעים על תרומתה הישירה בהפחתה של סבירות למומים בעובר, רופאים ממליצים ליטול אותה לאורך כל תקופת פוריות האישה.
אך מלבד סגולותיה הרבות בתחום הפריון, לחומצה פולית יש יכולת מוכחת בהפחתת הסיכוי ללקות בקוצר נשימה כתוצאה מתופעה אלרגית, וכן ויסות התגובה החיסונית של הגוף לרכיבים אלרגניים.
כיצד ניתן לצרוך אותה? חומצה פולית מצויה בשפע במרכיבים בירקות, פירות, עלים ירוקים למאכל, וכן ניתן ליטול אותה כתוסף סינטטי באמצעות כדור מציצה נפרד, או כחלק מקומפלקס ויטמינים.

ויטמין C

מה לא נאמר על הוויטמין הנפלא הזה, כמות מספקת שלו בגוף מספקת חיוניות, מחזקת באופן ישיר את מערכת החיסון, ובכך באופן טבעי מפחיתה את התסמינים לתגובת הגוף למרכיבם אלרגניים . ויטמין C הוא הוויטמין, שישמור עליכם בריאים בחורף.
ניתן להשיג אותו על ידי צריכת פירות, ובעיקר פירות הדר, תפוזים, קלמנטינות, לימונים, וכן תותים, מלונים, ירקות עלים ירוקים. ניתן אף לצרוך אותו באופן סינטטי על ידי כדור. וניתן לשלב בין שתי הדרכים.

ויטמין D

ויטמין, שמקורו בשמש, בעיקר בשמש שעות הבוקר, ויטמין, שתורם רבות לחיוניות הגוף ויכולתו להתמודד עם תופעות האלרגיה.
גוף האדם מייצר ויטמין D, כאשר הוא נחשף לשמש, ניתן לצרוך אותו בטיפות ובכדורים, וגם כחלק מקומפלקס ויטמינים. היעדר ויטמין D עשוי לגרום לסיכוי גבוה לפיתוח אלרגיה למרכיבי מזון שונים. (בעיקר ה”חשודים” : מוצרי חלב, אגוזים, בוטנים)

 ויטמין E

ויטמין E הוא מעיין הנעורים של הטבע, נוגד חמצון איכותי, שמעכב את התגובה לאלרגיה, מתאים במיוחד לסובלים ממחלות במערכת הנשימה, אסתמה,  ואלרגיות בפרט. ניתן להשיג אותו בצורת שמן, במזונות כמו נבט החיטה, אגוזים, זיתים, תירס, וכן בצורתו הסינטטית ככדור. יש להיוועץ ברופא בטרם נטילתו, שכן מינון יתר עלול להביא לסכנת חיים.

ויטמין K

ויטמין K ידוע בסגולותיו הרבות בהפחתת התסמינים האלרגניים, ואף מניעת החמרתם. ניתן לצרוך אותו בטיפות, או בזריקה, אך חשוב להיוועץ ברופא בטרם צריכתו, עקב תגובת נגד אפשרית לתרופות אחרות.

לסיכום, אין ספק, שתזונה טבעית, אורך חיים מאוזן, אוויר נקי, וכן צריכה סדירה של ויטמינים, לא רק מפחיתה את התופעות לאלרגיה, אלא תורמת באופן חיובי לאיכות החיים.