איך משפיעה אלרגיה על כלי הדם?

אם גם אתם סובלים מאלרגיות, ברוכים הבאים למועדון החברים העולמי הכולל מיליוני אנשים הסובלים מאלרגיה לחומרים שונים כמו, אבקנים, מזון, חיות מחמד, תרופות, או כל חומר אחר, הגורם לתגובה שלילית של המערכת החיסונית, ובכך הופך לאלרגן.

כללי: על הפרעה לזרימה בכלי הדם

באופן כללי, הפרעות בזרימת הדם בגוף יכולות להתבטא בהרחבה או בכיווץ יתר של כלי הדם. למשל:

 • בצקות ברגלים מתפתחות בעקבות היצרות של כלי הדם (לכן, רופא כלי דם יציע טיפול שימנע בעיה זו)
 • אלרגיה היא תגובה הגורמת להרחבת כלי הדם (לכן, רופא המתמחה בטיפול באלרגיה יציע טיפול שימנע בעיה זו).

בכל אופן, בשני המקרים, הפתרון נעוץ בהחזרת הזרימה התקינה בכלי הדם.

מה הקשר בין אלרגיה להפרעת זרימת הדם?

אלרגיה, היא תגובה שנוצרת בעקבות רגישות יתר של המערכת החיסונית לחומרים החודרים לגוף או באים אתו במגע. אלרגנים רבים לא מזיקים ולא משפיעים על מרבית האנשים. אבל רגישות לאלרגן מסוים, כמו אבקת פרחים, תגרום לתגובה של המערכת החיסונית כאילו מדובר בחומר זר ומזיק, והיא תנסה להשמיד אותו.

תגובת מערכת החיסון מתבטאת, בין היתר, בהפרשת חומרים שונים, וביניהם היסטמין, אשר בתגובה לחשיפת הגוף לחומר שזוהה בטעות כמזיק, מגביר את כושר החדירות של כלי הדם ואת זרימת הדם.

השפעות האלרגיה על מערכת הלב וכלי הדם הן מהמסוכנות ביותר, והן עשויות לעורר את התופעות הבאות:

 • התרחבות כלי הדם, זרימת דם מוגברת ונקבוב כלי הדם, העברה מוגברת של דם לרקמות בסביבה.
 • ירידה בלחץ הדם, סחרחורת, תחושת עילפון.
 • פעימות לב מהירות, חולשה ואי סדירות של פעימות הלב.
 • תגובה אלרגית קשה עלולה לגרום לתאי הדם לפתח תסמינים מסוכנים של אנפילקסיס (anaphylaxis).

מהו אנפליקסיס?

על השפעת האלרגיה על כלי הדם, אפשר ללמוד גם מהמידע הקשור ל׳אנפילקסיס׳, אשר הוגדר במאמר שפורסם ב-Israeli Journal of Medicine (בגיליון אפריל 2007), כ״תגובה אלרגית קשה המתפתחת במהירות ועלולה לגרום למוות״.

אבחון אנפילקסיס נקבע באותו מאמר על פי שלושה תנאים:

 • בעיה בעור, בריריות, בנשימה ובלחץ הדם

האלרגיה מתבטאת במהירות בבעיה חמורה בעור, בריריות או בשניהם (כמו: גרד או אדמומיות מפושטת ו/או נפיחות בשפתיים, בלשון ובענבל), וכוללת גם תסמינים נוספים: קושי נשימתי וירידה בלחץ הדם.

 • כאבי בבטן

בנוסף לנוכחות של לפחות 2 מתוך התסמינים שצוינו למעלה, האלרגיה גורמת גם לתסמין גסטרואינטסטינלי מתמשך, אשר בא לביטוי בכאבי בטן, עוויתות והקאות.

 • לחץ דם

לחץ דם סיסטולי נמוך בהתאם לגיל (כאשר קיימים הבדלים בין הערכים האופטימליים של תינוקות, ילדים ומבוגרים).

לחץ דם סיסטולי משקף את לחץ השיא בעורקים אשר נוצר לאחר שהדם מוזרם מהלב לעורקים. לעומת זאת, לחץ דם דיאסטולי, מציין את לחץ השפל שנמדד כאשר הלב במנוחה לקראת הפעימה הבאה.

סכנת האלרגיות

האלרגיות נגרמות כתוצאה מתגובת מערכת החיסון המבלבלת בין חלבונים טבעיים לבין פולש זר ומזיק. רוב האנשים שומעים על ׳אלרגיות׳, וחושבים על תסמינים שכיחים כמו נזלת והתעטשויות. עם זאת האלרגיות משפיעות על כל הגוף ועלולות להתבטא באופן שונה אצל כל אדם.

אנשים עם אלרגיות נמצאים בסיכון גבוה יותר לפתח אלרגיות חדשות, אסטמה, בעיות בעור, בעיות במערכת העיכול ותגובה לא תקינה של המערכת החיסונית למגוון פתוגנים, או חומרים לא מזיקים שנמצאים בסביבה.

חלק חשוב מהטיפול למניעת אלרגיות, הוא הכרה וטיפול בחולים עם אלרגיות, מיד עם הופתעתם של התסמינים הראשונים. כלומר, כדי להבטיח שהאלרגיה לא תסלים ושההחמרה לא תצריך את מעורבותו של כירורג כלי דם. מומלץ לקבל ייעוץ רפואי בהקדם, מרופא מומחה לטיפול באלרגית ילדים ומבוגרים.

סיבוכים נוספים שעלולים להתעורר בעקבות תגובה אלרגית

 • בעיות במערכת הנשימה הם מתסמיני האלרגיה הנפוצים והידועים ביותר (כגון שיעול, גודש או נזלת. נפיחות בלשון, בגרון וברקמות הסובבות את קנה הנשימה) והם יכולים להיות מסכני חיים במהלך אנפילקסיס, המקשה על הנשימה.
 • בעיות בסינוסיטיס, דלקות אוזניים, נוזלים באוזן, סחרחורת או ורטיגו, פוליפים באף, אסטמה, דום נשימה בשינה או עיניים דלקתיות ומגרדות.
 • בעיות במערכת העיכול, כמו התכווצויות בבטן, שלשול והקאות, גזים, צברת או ריפלוקס.
 • בעיות במערכת העצבים המתבטאות בירידה בערנות וביכולת הקוגניטיבית ובזמן תגובה אטי יותר.

המאמר נכתב באדיבות פרופסור אריה בס   – https://bassmedical.com/