לקבלת ייעוץ השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

אלרגיה לאבק דרכי טיפול

אלרגיות הן תופעה שכיחה ממנה סובלים רבים. אין ספק כי אלרגיה היא תופעה מציקה שיכולה בקלות להפר את שגרת החיים של הסובל ממנה. אחת האלרגיות היותר שכיחות הן אלרגיות לאבק. במאמר הבא נציג לכם מעט מידע אודות אלרגיה לאבק ודרכי הטיפול בה, כך שתוכלו לשפר את איכות חייכם אם אתם סובלים מאלרגיה זו. אלרגיה היא תגובת יתר של מערכת החיסון וזאת אל מול חומרים שונים ובמקרה זה אבק. באופן טבעי מצליחה מערכת החיסון לזהות גורמים שעלולים להזיק לגוף ובתגובה ישירה היא מגרשת אותם, אך במקרים בהם מתפתחת אלרגיה, מערכת החיסון מגיבה לחומר שאין לו איום פוטנציאלי ובין היתר אבק.

 

ממה נגרמת האלרגיה ואיך מטפלים בה

אלרגיה נגרמת משני גורמים גם יחד, האחד הוא אנטי תורשתי והשני הוא חשיפה לאלרגנים דהיינו לגורם הראשי של האלרגיה. מהרגע בו נחשף האדם האלרגי לאלרגן, המערכת החיסונית נכנסת לפעולה כך שבהתחלה התגובה תהיה מתונה ולעיתים היא לא תורגש כלל. החשיפה הראשונה לאלרגן תגרום להיווצרות הזיכרון החיסוני אז התגובה תהיה חזקה יותר. כמובן שישנם אלרגנים רבים ובין היתר אבק, אבקנים, מזונות (בוטנים, אגוזים ועוד), עקיצות חרקים ועוד. רבים רוכשים ציוד למרפאות על מנת לאפשר למטופלים להתמודד באופן מיטיב עם האלרגיה.

 

על מנת לטפל באלרגיה, ניתן לפעול באמצעות מספר פרמטרים וביניהם:

  • מניעה – הדרך הראשונה היא להימנע מגורם האלרגיה (כל עוד הגורם ידוע) , כך שבמידה ואתם אלרגיים לאבק, השתדלו לנקות את הבית תדיר והימנעו ככל האפשר מהמגע עם האבק.
  • טיפול תרופתי – לעיתים גם אם תצליחו להימנע מרוב האבק, הוא עדיין יפגוש אתכם ועל כן יש אופציה להסתייע בטיפול תרופתי. הטיפול התרופתי יוריד משמעותית את התסמינים לרבות התעטשויות, נזלת, גירוי וכיוצא בזאת.
  • מרחיב סימפוניות – היה והאלרגיה גורמת לכם לשיעול ואסתמה, תקבלו באופן כמעט מידי טיפול תרופתי המאפשר את הרחבת הסימפוניות לרבות ונטולין. היה והאסתמה מתמשכת, יתכן ותקבלו תרסיס סטרואידים.
  • חיסון – אופציה נוספת להתמודדות וטיפול באלרגיה היא אימונותרפיה. חיסון זה מאפשר הפחתה של הרגישות ממנה אתם סובלים. החיסון יינתן במקרים בודדים ובלבד שהקשר בין הגורם האלרגני לתופעות האלגיה ובתנאי שלא נצפתה הטבה במהלך מתן הטיפול התרופתי ו/או חשיפה מועטה לאלרגנים.
  • זריקות אפיפן יקבל מי שסובל מאלרגיה קשה אשר מסכנת את חייו. לרוב אלרגיה לאבק לא גורמת למקרים קיצוניים אך בכל מקרה של אלרגיה חשוב לדעת את גבולות התסמינים ולהיערך אליהם בהתאם.

לסיכום – אלרגיה לאבק היא אומנם לא נעימה, אך ישנן מספר דרכי התמודדות באמצעותן ניתן לשמור על שגרת חיים נורמלית ולהימנע מהתקפי אלרגיה חוזרים ונשנים. אלרגיה לאבק היא אלרגיה שכיחה באופן יחסי וביחס למגוון האלרגיות הקיימות ומאובחנות בעת הנוכחית. אם אתם חושדים שגם אתם סובלים מאלרגיה, גשו להתייעצות עם רופא המשפחה שלכם.

ה