אלרגיה לחלב פרה מה היא?

את מנסה לגמול את התינוק שלך מיניקה ומנסה לתת לו פורמולה רגילה על בסיס חלב פרה. ייתכן שבפעם הראשונה לא תבחיני בשום תופעה חריגה. אולם בהאכלות הבאות מתחילות להופיע פריחות שונות, בתחילה סביב הפה טיפול באלרגיה לחלבולאחר מכן על כל הגוף. במקרים חמורים יותר מתווסף גם קוצר נשימה ונשימה מצפצפת. לעיתים התגובה הנה מידית וקשה – פריחה, בצקות בפנים וקוצר נשימה – מצב הדורש פנייה מידית לחדר מיון.

אלרגיה לחלב יכולה להתבטא ע”י סדרת הקאות ושלשולים, ללא פריחה. לעיתים התגובה מופיעה בהדרגה, מספר שעות לאחר האכילה או  שתית אותה מנת חלב. לכך קוראים “תגובה נדחית”.

מה סיבתן של תופעות אלרגיה לחלב?

הן נגרמות ע”י כך שהילד (או מבוגר) פיתח תגובה אלרגית לחלבוני חלב פרה. אלרגיה לחלב הינה השכיחה ביותר מבין כל הרגישויות למזונות. לפי הספרות המקצועית השכיחות בילדים הנה 2-4% ובמבוגרים 1-2%.

ומה זו “אלרגיה”?

הפרוש המילולי הנו – “תגובה חריגה” . כלומר, במקרים אלו תאי המערכת החיסונית מתייחסים לחלבון החלב, שהנו זר לגופנו, כאל “אויב” ומיצרים כנגדו נוגדנים מהסוג האלרגי (IgE) . למעשה כל החלבונים המצויים במזונותינו הינם “זרים”, אולם לרוב המערכת החיסונית רוכשת כלפיהם “סבילות” והם נעכלים ללא כל הפרעה.

האם אלרגיה לחלב נשארת לכל החיים?

לרוב לא – אצל כ- 60% מהרגישים היא חולפת עד גיל ההתבגרות, אצל עד 25% נוספים עד גיל 17 שנים ואצל 15% הנותרים הרגישות לחלבוני החלב נשארת גם בגיל מבוגר. בדרך כלל אלו הם אותם אנשים אשר בילדותם פיתחו רמה גבוהה מאוד של נוגדני אלרגיה כלפי חלבוני החלב.

יש להיזהר ולהבדיל אלרגיה מחוסר סבילות לסוכר החלב – הלקטוז, הנובע מהתדלדלות במעיים של האנזים אשר צריך לפרק את הסוכר הזה. זו תופעה שכיחה בקרב ילדי בי”ס ומתבטאת בכאבי בטן, גזים ושלשולים. אין לה כל קשר לאלרגיה לחלב.
עד כה הטיפול היחיד באלרגיה למזון הנו הימנעות מחשיפה לאותו מזון. יש לשים לב לכך שחלבוני החלב יכולים להיות מצויים בדברי מאפה שונים, ולא רק במעדנים, גבינות ויוגורט. כמו-כן יש לזכור שיש זהות אלרגנית בין חלב פרה וחלב עיזים. מוצרי סויה יכולים להיות תחליף למוצרי חלב.

בשנה האחרונה הוחל במספר ניסויים בעולם ואחד בארץ, בהם נותנים מנות מבוקרות עולות של חלבוני חלב לילדים רגישים ומנסים בכך ל”חנך” מחדש את המערכת החיסונית ולהטות את התגובה האלרגית לכיוון של סבילות. הבעיה הנה שהטיפול מלווה בתופעות לואי של תגובות אלרגיות ועד כה ההצלחה אינה עולה על 50%. בינתיים זה הוא טיפול ניסיוני בלבד שלא זכה עדיין לשום אישור מגוף מוסמך כלשהוא.

למידע על טיפול באלרגיה לחלב