אלרגיה לקרדית האבק

אלרגיה לקרדית האבק והטיפול בה/ פרופ’ זאב הנדזל

אבק נמצא מסביבנו תמיד אך מדוע אדם הופך אלרגי אליו לשאלה זאת אין תשובה חד משמעית וכנראה שמדובר בשילוב של מרכיבים גנטיים וסביבתיים.

ישנו שוני בין אבק הנמצא בסביבה הפתוחה לבין האבק הנמצא בבית.

אלרגיה לקרדית האבק | אלרגיה לקרדית אבק הבית

אבק בסביבה הפתוחה – מכיל בתוכו חול, אבקנים, כימיקלים תעשייתיים וזיהומים שונים, ומי שסובל מאבק זה לרוב לא מפתח תסמינים, רגישות ותגובות אלרגיות.

אבק המצוי בבית – שונה בהרכבו וניתן למצוא בו תערובת של שערות בעלי חיים (חיות מחמד), הפרשות של קרדית האבק והפרשות תיקנים.

אלרגיה לקרדית אבק הבית עלולה לגרום לתופעות ולתסמינים כמו נזלת המלווה בהתעטשויות רבות, קשיי נשימה דרך האף, עיניים דומעות וצורבות ולעתים תלווה התופעה גם בגרד או אקזמה.

מעל ל- 30% מהסובלים מתסמיני הנזלת יסבלו גם מאסטמה וללא טיפול עלולה האסטמה להחריף.

מהי קרדית אבק הבית?

קרדית האבק היא יצור מיקרוסקופי שאינו נראה לעין ושייך למשפחת העכבישונים.

קרדית האבק נמצאת מסביבנו כל הזמן בכל מקום ובכל שעה ונמצאת במקומות שונים ברחבי הבית כמו: מזרונים, ספות, שטיחים ועוד.

קרדית האבק ניזונה מקשקשי עור ופורחת בתנאים לחים אשר בהם הארץ שלנו עשירה. לכן היא נפוצה יותר באזור מישור החוף והשפלה ופחות באזורים יבשים כגון הנגב.

קרדית האבק היא יצור עמיד ביותר, היא יכולה לעמוד בפני טמפרטורות גבוהות עד 60 מעלות צלזיוס למשך שעה ואף יותר ובנוסף יכולה לעמוד בטמפרטורות נמוכות מאד.

אבל הקרדית עצמה לא גורמת לאלרגיה אלא דווקא ההפרשות שלה אשר מכילות אלרגנים נפוצים מאד אשר גורמים לתגובה אלרגית אצל כל מי שרגיש לאלרגנים אלו.

אלרגיה לקרדית אבק הבית

כיצד ניתן למגר את קרדית האבק?

על מנת להקטין ולמגר את קרדית האבק ולהביא להקלה משמעותית בתופעת האלרגיה יש לנקוט במספר פעולות כאשר המקום החשוב ביותר הנו חדר השינה.

 • כל כלי המיטה צריכים להיות סינטטיים או סינטטיים מעורבים עם כותנה.
 • אין להכניס לחדר השינה שמיכות פוך או צמר וכריות מנוצות.
 • מומלץ לכבס X  1 בשבוע את כלי המיטה בטמפרטורה גבוהה או להוציאם לשמש.
 • יש לנקות במטליות רטובות או עם שואב אבק את הרצפה בכל הבית, אך בפרט בחדר השינה.
 • יש  להימנע מלבישה ואחזקה של בגדי צמר כבדים.
 • שאיבת אבק מהמזרונים לעיתים קרובות.
 • שאיבה וניקוי שטיחים.
 • הורדת לחות – רוב המזגנים בימינו כוללים אפשרות של הורדת לחות בחדר, ניתן להשתמש באפשרות זו כדי לצמצם את שטח המחייה של הקרדית.
 • קרדית אבק הבית יכולה להתיישב בתוך כריות ושמיכות עם מילוי נוצות או אפילו מילוי סינתטי. לכן יש צורך לעטוף אותם עם כיסוי מיוחד, המונע כמעט לחלוטין את חדירת הקרדיות. למקומות הללו.
 • מומלץ להפחית עד כמה שניתן את כמות הרהיטים בחדר בדגש על רהיטים מרופדים שצוברים יותר אבק.
 • להוציא מהחדר כל צעצוע שעשוי בד או מרופד.
 • להוציא מהחדר את הוילונות או להשאיר אך ורק וילונות כותנה שהם יותר קלים לניקוי.
 • מומלץ לוותר על ארגז מצעים במטה מכיוון שהוא צובר אבק רב וקשה לנקותו.
 • מומלץ לאוורר כל יום את המצעים בשמש למספר שעות מכיוון שקרני השמש קוטלות את הקרדית.

 כיצד מתבטאת אלרגיה לקרדית האבק?

אלרגיה לקרדית אבק הבית עלולה לגרום לתופעות ולתסמינים כמו נזלת המלווה בהתעטשויות רבות, קשיי נשימה דרך האף, עיניים דומעות וצורבות ולעתים תלווה התופעה גם בגרד או אקזמה. מעל ל- 30% מהסובלים מתסמיני הנזלת יסבלו גם מאסטמה וללא טיפול עלולה האסטמה להחריף.

כיצד מאבחנים אלרגיה לאבק?

כדי לאבחן האם הנזלת או האסטמה נובעים בגלל אלרגיה לקרדית האבק חשוב לגשת לרופא מקצועי. יש מספר שיטות לאבחון כאשר רופא אלרגיה – אלרגולוג, יתחיל את האבחון במילוי שאלון רפואי. תבחין עורי יגלה לרוב האם האדם המאובחן סובל מנזלת או אסטמה בגלל אבק. בשיטת אבחון זו מחדירים באמצעות מחט מספר אלרגנים תחת העור והרופא עוקב האם מתפתחת אדמומיות או העור מתנפח.

כדי לבצע השוואת ביקורת ניגודית משתמשים בזריקת דילול וכך ניתן לקבוע האם יש אלרגיה אך לא ניתן לקבוע את מידת חומרתה. אפשרויות נוספות לאבחון הן הדבקת מדבקה עם חומרים אלרגניים, שריטת העור וטפטוף חומר מעורר אלרגיה, בדיקת דם או אבחון באמצעות שאיפת חומרים הידועים כמעוררי אלרגיה.

אבחון באמצעות שאיפה נפוץ בקרב הסובלים מאבק, אבקות פרחים, עובד ומעוררי אלרגיה אחרים.

כיצד מתבצע הטיפול באלרגיה לקרדית האבק?

כדי להקל על הסובלים מאלרגיה לקרדית האבק חשוב להפחית את החשיפה ככל הניתן לאבק בבית. ניקוי אבק באמצעות מטלית לחה, ריסוס נגד קרדית האבק, שאיבה תכופה של שטיחים, רצפה ורהיטים עם שואב אבק הלוכד את הקרדית, כביסה תכופה של שמיכות, מצעים ובגדים, מניעת חדירת אוויר תעשייתי מזוהם לבית, אוורור חדרים, הטיית פתחי האוורור של המזגנים ומניעה מחום ולחות בבית.

כדי להקל על ילדים ומבוגרים המפתחים תסמיני אלרגיה לאבק חשוב לקבל ייעוץ מקצועי וללמוד כיצד ניתן למנוע את חשיפתם לאבק ככל הניתן וכך רמת סבלם תפחת ואיכות חייהם תשתפר.

חיסון אנטי אלרגי ספציפי לקרדית אבק הבית. ע”י טיפול זה מנסים “לחנך” מחדש את המערכת החיסונית, כך שהיא תפסיק להגיב ביתר, בצורה אלרגית, לקרדיות האבק. בשיטה זו – מזריקים או מטפטפים מתחת ללשון כמויות קטנות ועולות  של “אנטיגן” הקרדית, עד למינון המתאים אישית לכל מטופל וממשיכים בכך 3-5 שנים.

יש תוצאות טובות ב- 80% של המטופלים, בכך שרמת הרגישות והתלות בתרופות יורדת.

אך כמו בכל טיפול רפואי יכולות להופיע תופעות לוואי של תגובות אלרגיות זמניות- פריחות על העור ואפילו קוצר נשימה. לכן יש לבצע טיפול זה רק במרפאת מומחים , הערוכה לטפל בתופעות אלו.

אין אפשרות לדעת לכמה זמן יועיל הטיפול אחרי הפסקת החיסון. לרוב ההטבה נמשכת לפחות מספר שנים.

לייעוץ ללא התחייבות ואבחון מקצועי צרו קשר או השאירו פרטים ואנו נחזור אליכם בהקדם האפשרי

למידע נוסף אודות טיפול בקרדית האבק