אלרגיה לשמש – היש דבר כזה?

הגענו לקיץ שטוף השמש, אליה אנו נחשפים מרצון או שלא מרצון. אצל חלק מאתנו גם חשיפה קצרה מעוררת פריחה אדומה מגרדת והכוונה איננה לכוויות שמש. בשפה מקצועית תופעה זו נקראת “SOLAR URTICARIA” או “חרלת שמש”. תגובה זו מתפתחת בצורה שאני ברורה ולפעמים גם מגורמים לא ידועים, אך מה שכם ידוע כי היא נגמרת מכך שמערכת החיסונים אינה מגיבה באופן תקין לאור השמש ולרוב תהייה נפוצה אצל אוכלוסיה שגרה בחלקו הצפוני של כדור הארץ, אלו שנחשפים פחות לאור של השמש.

מדובר ברגישות מיוחדת של העור לקרינת UV  , המעוררת מנגנון דלקתי, דמוי אלרגיה , בדומה ליתר סוגי החרלת (אורטוקריה) , כולל אלו הנגרמים ע”י גורמים פיזיקליים – מים חמים או קרים, לחץ מיכאני על העור, הזעה וכו’. אין כאן אלרגיה אמיתית, מכיוון שלא נוצרים נוגדני אלרגיה ואין אלרגן (גורם אלרגיה) אמיתי.

תסמינים לאלרגיה זו יכולים להופיע בדרגות שונות ומשתנות עם הזמן, תופעות קלות יותר מופעיות כגון פריחה או גרד מקומי וחמורות יותר יכולות להופיע על אזורי גוף נוספים ולהוביל לגפיים נפוחים עד היווצרות של שלפוחיות נפוחות. אלרגיה לשמש מופיעה בדרך כלל לפני גיל 30, ונמצאת שכיחה יותר אצל נשים מאשר אצל גברים.

כמו בהרבה מסוגי אלרגיות אחרות הטיפול הטוב ביותר הינו מניעה מחשיפה לקרינת השמש מאחר וטיפול תרופתי לרוב אינו עוזר כאשר אין אפשרות למניעה זו יש צורך בטיפולים נוספים כגון טיפול אנטי- דלקתי מידי, כעזרה ראשונה. כלומר מי שסובל מתופעה זו זקוק להגנה מרבית מחשיפה לשמש, ע”י ביגוד קל , כובע רחב שוליים, משקפי שמש וכמובן משחת הגנה מקרינת UV. אולם יש לשים לב לכך שהתכשירים בעלי רמות הגנה גבוהות מכילות בדרך כלל חומרי שימור בשם PARABENS , אשר באחוז נמוך של האוכלוסייה עלולים לגרום לצריבה ולתגובה אלרגית בעור. ניתן למצוא תכשירי הגנה משמש ללא חומרי שימור אילו.

אבחון אלרגיה לשמש

אבחון זה בדרך כלל יתבצע לאחר המקרה שאותו יציג המטופל, התסמינים האופייניים לאלרגיה זו יופיעו לרוב באופן מייד לאחר חשיפה לשמש דבר המקל על אבחון והבנת ההקשר בין סוג האלרגיה לתסמינים.

יש צורך לאבחן את האלרגיה אצל רופא אלרגולוג ולבחון האם אלרגיה זו היא דבר כרוני או שמא רק דבר תקופתי. כמו כן מחלות כרונית כמו לופוס או אפילו בלוטת התריס יכולות להחמיר את המצב בחשיפה לשמש לכן כחלק מהאבחון אצל רופא ניתן לשלול את קיומן של מחלות אחרות.