חשיבות חיסונים לילדים

הרפואה המודרנית בשל המאות האחרונות העלימה מן העולם מחלות חשוכות מרפא אשר גבו את חייהם של רבים מהילדים והתינוקות. הודות למערכת החיסונים הנהוגה בעולם המערבי בכלל ובישראל בפרט ניתן לראות ירידה דרסטית בתמותת תינוקות והיעלמות מוחלטת של חלק מן המחלות שנחשבו למגיפה בעולם העתיק. חיסונים לילדים הם בגדר המלצת חובה של משרד הבריאות אולם בשנים האחרונות הם הפכו לשנויים במחלוקת הודות לתופעת הלוואי שהם גורמים ולעובדה שהמחלות נגדם מחוסנים אכן נחשבות למחלות עתיקות שנעלמו מן העולם.

תופעות הלוואי של חיסונים לילדים

חיסונים לילדים שנחשבים לנפוצים במיוחד הם חיסונים שבהם מחוסנת מערכת החיסון של הילד מפני החיידק או הנגיף על ידי היכרות שלה עם אותו נגיף באמצעות נגיף או חיידק מוחלש המוחדר לגוף בעזרת זריקה לרוב. ההחדרה של הנגיף המוחלש לגוף לעתים יוצרת תופעות לוואי כמו חולשה, חום גבוה, אפתיות של הילד או התינוק, הקאות או שלשולים ולעתים רחוקות תופעות לוואי קשות יותר כמו פריחות, חום וחוסר תיאבון המצריכים טיפול מידי.

חיסונים מקובלים

חיסונים לילדים הנהוגים בארץ הם חיסונים בעבור מחלות שנחשבו למחלות מסוכנות מאוד המסכנות חיים ומידבקות. בין החיסונים המומלצים על ידי משרד הבריאות ניתן למנות את חיסון ההפטיטיס B שהוא למעשה החיסון הראשון שניתן לתינוק הנולד עוד בבית החולים, חיסון נגד מחלת שיתוק ילדים שנחשבה למחלה נפוצה מאוד שגבתה את חייהם של אלפי ילדים בעבר, חיסון זה הוא חיסון בהמשכים שהראשון בסדרת החיסונים ניתן לתינוק בגיל חודשיים,
חיסון נגד דיפתריה שהגם הוא חיסון סדרתי שתחילתו הוא בגיל חודשיים, חיסון נגד חצבת, חזרת ואדמת שנקרא גם בשם חיסון גיל שנה והוא ניתן לילד בשתי מנות כשהראשונה היא בגיל שנה והשנייה היא בגיל 6, חיסון נגד אבעבועות רוח הניתן בפעם הראשונה בגיל שנה ובפעם השנייה בגיל שש ועוד.

החשיבות של חיסונים לילדים

החשיבות של חיסונים לילדים היא רבה ומרבית הרופאים כמו גם משרד הבריאות ממליצים מאוד לחסן את כל הילדים. למרות שישנן תופעות לוואי קשות שיכולות לקרות, הן נחשבות לתופעות נדירות שאינן מופיעות באופן תדיר ולכן לא נחשבות לפקטור מונע לחיסונים.

לפגישת ייעוץ ויצירת קשר לחצו כאן >>