טיפול באסטמה של העור

אסטמה של העור המכונה גם אטופיק דרמטיטיס היא מחלת עור דלקתית המתבטאת ביובש קשה בעור, תפרחת אדומה ובגירוד עז. שמה העברי של המחלה נקשר לאסטמה משום שהחולה

באסטמה של העור סובל בד”כ גם ממחלה אלרגית: מאסטמה, נזלת אלרגית, דלקת עיניים, רגישות יתר לעקיצות, ואלרגיה למזונות מסויימים.

 אסטמה של העור היא מחלה אוטואימונית, ונפוצה בקרב משפחות בעלות רקע משפחתי לתחלואה במחלות אלרגיה. מדובר בדלקת כרונית של העור הפוגעת בכ- 20%-10% מכלל התינוקות והילדים ברחבי העולם.

טיפול באסטמה של העור

מהם התסמינים?

המחלה מאופיינת בפריחה אדמדמה על העור הגורמת לגרד עז וליובש משמעותי. פיזור הפריחה משתנה בהתאם לגיל המטופל.

1.בגיל הינקות (החל מחודשיים) מופיעה הפריחה בעיקר באזורי הקרקפת, הפנים והחלקים המיישרים של הגפיים (ברכיים,מרפקים).

2.בגיל הילדות (שנתיים והלאה) נוטה הפריחה להופיע בקיפולי העור (בצוואר, קפליי המרפקים, והברכיים).

 

גורמי המחלה:

גורם המחלה המדוייק אינו ידוע, אך ההנחה היא שמדובר בשפעול המערכת החיסונית עקב אלרגיה, בשל רגישות יתר למזונות מסויימים, לאבקני צמחים, חומרי ריח במוצרי טיפוח, שינויי מזג אויר, אבק, שיער בע”ח, מתח נפשי ועוד.

 

טיפול באסטמה של העור?

בטיפול באטופיק דרמטיטיס ישנה חשיבות רבה להגיע לאבחנה מדוייקת, ולהבין מהו הגורם להתפרצות. לפעמים המקור הוא גורם רגשי – עומס רגשי לזמן ממושך יכול לגרום להחלשות של מערכת החיסון (גורם זה מופיע בעיקר אצל בוגרים).

 

הטיפול באסטמה של העור מתחלק לשניים:

1.טיפול חיצוני: לשיקום העור הכולל שימון העור, מריחת משחות טיפוליות, אמבטיות וביגוד מתאים. 2.טיפול פנימי: תזונתי. על בסיס האבחנה, מותאמת תזונה לצרכים האישיים של כל מטופל. בהמשך נרחיב על נושא התזונה והתאמתו לחולה באסטמה של העור.

חשוב לציין שטיפים אלו כלליים ואין תחליף לטיפול מדוייק המותאם באופן אישי. חשוב כי התהליך ילווה ע”י איש מקצוע מנוסה.

 

האם יש קשר בין תזונה ואסטמה של העור? 

עשרות מחקרים נכתבו בנושא של תזונה ואסטמה של העור. נמצא כי אין כל הוכחה שסוג מסויים, או משטר אכילה מסויים יעיל למניעת התפרצות המחלה או חומרת ההתקפים שלה. כמובן שאם קיימת אלרגיה ידועה למזון מסויים יש להימנע ממנו.

כמו כן אם ישנו הרושם כי מזון מסויים מביא להחמרה רצוי להימנע ממנו. יחד עם זאת, מומלץ להימנע מהגבלות תזונתיות העשויות לגרום לבעיות רפואיות נוספות. וחשוב לשמור על תזונה מאוזנת אשר לא תגרע מהחולה/ ילד מרכיבים חיוניים להמשך התפתחותו התקינה.

מכיוון שמערכת החיסון אצל המתמודדים עם אסטמה של העור אינה יציבה ומתפקדת באופן מאוזן, נמצא כי מתוך החולים במחלה ישנם אחוז גבוה הרגישים למזונות שונים ומגוונים ובראשם המזונות המוכרים כמעוררי אלרגיה כגון: מוצרי חלב, ביצים, דגים, אגוזים, שומשום, בוטנים, שקדים ועוד..

מכאן שלעיתים שינויים תזונתיים או הימנעות ממזונות מסויימים ימתנו או יעלימו את תגובתיות העור ויפחיתו התלקחויות.

הטיפול כולל דיאטה בדרך האלימינציה הכוללת בהתחלה הורדת כל המזונות מעוררי האלרגיה מהתזונה, ולאחר שרואים הטבה בסימפטומים, אתגור הגוף בכל מרכיב בנפרד ובדיקה אם הסמפטומים שבים, וכיצד הגוף מגיב.

 

כמה מהעקרונות המנחים לתזונה:

  • להמעיט במזונות מחממים, ולהרבות במזונות מקררים – החשובים להקלה בתהליך הדלקתי.
  • להמעיט במזון שיוצר לחות ומחליש את מערכת העיכול, משום שאז נראה התחזקות של החום האדמומיות, הדלקת וגרד עז(מוצרי חלב).
  • להימנע ממזונות חומציים(פירות הדר).
  • להימנע ממזונות חריפים המחממים את הגוף.
  • צורות בישול מומלצות – מרקים, תבשילים מאודים, פירות מבושלים.
  • מומלץ להימנע משיטות בישול מחממות ומייבשות- טיגון, וצלייה.

 

לסיכום: אסטמה של העור חושפת את עורם של הקטנים והבוגרים. מכאיבה, מטרידה ומקשה על התפקוד היומיומי, לכן רצוי לנסות להרגיע את העור באמצעות טיפולים מניעתיים משולבים. טיפול מותאם אישית יאפשר מנוחה ומרגוע לעור ותהליך הריפוי יהיה אפשרי.