כיצד מצבי לחץ יכולים להשפיע על העור שלנו?

לעור שלנו ישנם אויבים רבים – חשיפה מופרזת לשמש גורמת לו להזדקן בקצב מואץ וכן להתמלא בפיגמנטציה, תזונה לא מאוזנת עלולה גם היא להקנות לעור מראה לא מחמיא, זיהום אוויר מוכר אף הוא כגורם מזיק וכך גם כימיקלים בעייתיים. בנוסף לכל אותם אלמנטים פיזיים, משפיעים על העור שלנו גם רגשות שונים, ובפרט עלול לפגוע בו לחץ.

נפש בריאה בגוף בריא

הקשר בין נפש לגוף מוכר למין האנושי מזה אלפי שנים, כשלמשל חז”ל כבר קבעו כי נפש בריאה בגוף בריא. הסטרס – שהחיים המודרניים מעוררים אצל כמעט כל אחד ואחת מאיתנו – גורם לרמות גבוהות של קורטיזול בדם, ובלא מעט מקרים נשמרת רמה גבוהה מדי של הורמון זה גם כשהלחץ לכאורה התפוגג. לקורטיזול אמנם יש תפקיד חשוב, להכין את הגוף למצבים של “להילחם או לברוח”, אולם רמה גבוהה שלו לאורך זמן מייצרת גם בעיות ובהן אגירת שומן באזור הבטן, דיכוי המערכת החיסונית וכן פגיעה בעור.

מחלות עור שהגורם להן עשוי להיות לחץ

ישנה שורה ארוכה של מחלות עור שלחץ הוא אחד הגורמים האפשריים להן. חשוב להדגיש כי לא אצל כל אדם תתפרץ מחלה שכזו עקב רמה גבוהה מדי של סטרס בחיים, ועוד כדאי לדעת כי גם מי שחייו מתנהלים על מי מנוחות עלול ללקות בהן, ובכל זאת ישנו קשר משמעותי בין אותן מחלות לבין הלחץ הנפשי.

מחלה אחת שכזו היא סבוראה, שבאה לידי ביטוי בנגעים אדמדמים בצדי האף, באזור הגבות ובעוד מקומות בפנים. גם לפסוריאזיס קשר מובהק ללחץ, והסימפטומים שלה – נגעי עור מעובים ומכוסים בקשקשים – עלולים להופיע בכמעט כל מקום בגוף. פצעי בגרות, או כפי שהם נקראים בז’רגון הרפואי, אקנה, מופיעים גם הם בכמות גדולה יותר כשישנו סטרס (ומאחר שגיל ההתבגרות רווי מטבעו בלחץ, התוצאות בהתאם), ועוד מחלות עור שנמצא קשר ביניהן לבין לחץ הן אטופיק דרמטיטיס (שמופיעה בעיקר אצל ילדים ומתאפיינת בעיקר בעור יבש באופן קיצוני, פריחה וגרד) ואלופציה אראטה.

איך להגן על העור?

על-מנת להגן על העור נדרשת פעולה משולבת: ראשית, לזהות את גורמי הלחץ ולהשתדל להימנע מהם. שנית, להרבות בפעילות גופנית שמטבעה מפוגגת מתחים. שלישית, לשמור על תזונה מאוזנת כך שגורם סיכון משמעותי נוסף ינוטרל. צעד רביעי הוא טיפול בפן הרגשי כשאחת האופציות המובילות לשם כך היא EFT – טיפול בשחרור רגשי שקל לבצע ואחרי הדרכה של מטפל/ת מנוסה ניתן לבצע גם בכוחות עצמנו.