כיצד ניתן להקל על תסמיני אטופיק דרמטיטיס בקיץ

מהי אטופיק דרמטיטיס? האם מדובר על מחלה של ילדים או מבוגרים? והאם מצב רפואי זה משתפר או מחמיר בעונת הקיץ? כל התשובות במאמר זה!

 

מהי אטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור דלקתית שתוצאותיה גרד עז וכתמים אדומים באזורים שונים בעור. הכינוי למחלה זו הינו ‘אסטמה של העור’ ושכיחותה הינה במגמת עלייה בעולם המערבי וזאת משום גורמים רבים, ביניהם: זיהום האוויר, מאכלים מעובדים ולא בריאים, מתחים נפשיים הנובעים מאורח חיים תובעני ועוד.

ברוב המקרים דלקת הדרמטיטיס מתגלה מגיל שנה ועד חמש ורוב האנשים החולים בה הינם בעלי נטייה לאלרגיות ואסטמה. המחלה שכיחה אצל תינוקות, אך לא רק והאזורים בהם מופיעה התפרחת וזיהום העור הם לרוב אזורי המפרקים של הידיים והרגליים, מאחורי האוזן והלחיים. בילדים מעל לגיל חמש הפריחה מופיעה בדרך כלל בחלק הפנימי של המרפק ומאחורי הברכיים ובקרב החולים המבוגרים היא יכולה להופיע במפשעה, בצוואר, באזור הפנים ובחלקו העליון של החזה.

תסמיני אטופיק דרמטיטיס בפנים

הקיץ ותסמיני אטופיק דרמטיטיס

כאמור, קיימים גורמים חיצוניים שיכולים להחמיר את המחלה, ביניהם סטרס, חומרי ניקוי שמגרים את העור, אוכל מעובד, זיהום אוויר, מגורים באזור מתועש, עונות מעבר וכן מזג האוויר החם והיבש המאפיין את עונת הקיץ.

  • יובש קיצוני בעור – בעונת הקיץ המצב יכול להחמיר וזאת משום היובש באוויר והטמפרטורות החמות. לכן, חשוב מאוד להימנע מחשיפה ישירה לשמש ולהגן על עור הגוף באמצעות סוגים שונים של תכשירי הגנה.
  • תפרחת אדומה- הפריחה תמיד תופיע לצד הגרד ולאורך העונות היא תופיע בדרגות עוצמה משתנות. בדרך כלל בעונת הקיץ בה קיימת חשיפה ישירה לשמש, התפרחת תהיה עזה ולרוב יופיעו עליה קשקשים וסימני גרד.
  • גרד עז – הגרד יכול להיות כה עז עד כי הוא יפריע לשנתו הסדירה של האדם הלוקה בבעיה רפואית זאת. היובש, הגרד והתפרחת האדומה גורמים לעיתים לזיהום של העור שהופך למחוספס ונוקשה.

 

איך מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

כיצד לטפל באטופיק דרמטיטיס  ראשית כל, חשוב לא לחשוף את העור באופן ישיר לקרני השמש היוקדות, לטמפרטורות חמות ואקלים יבש. כל אלו ישפיעו לרעה על המצב ויחמירו אותו. דבר זה תקף גם לגבי שימוש במים חמים אשר יכולים להוביל להתפרצות מהירה של הגרד והפריחה בעור. הדבר השני הוא שמירה קפדנית על היגיינה וזאת משום  שהמחלה יכולה בקלות להחריף זיהומי עור.  מומלץ למלא את האמבט במים פושרים ובשמנים טבעיים ולטבול באמבט למספר דקות. לאחר המקלחת חשוב לא לייבש את העור על ידי שפשופו במגבת אלא על ידי הספגתו. טיפים נוספים שיהפכו את החיים של החולים באטופיק דרמטיטיס לנעימים יותר הם לבישת ביגוד העשוי מכותנה, שהות בסביבה שאינה יבשה, בטמפרטורה של 22-24 מעלות ומריחת קרם לחות לעור יבש מספר פעמים ביום, פעולה שיכולה למנוע פעמים רבות את היובש והגרד של המחלה. בהצלחה!