כיצד תדעי אם הילד שלך אלרגי לחלבון חלב

 אלרגיה לחלב נפוצה בעיקר בגילאים הצעירים. יש להבדיל בין רגישות לחלב ואי סבילות ללקטוז לבין אלרגיה לחלב המחייבת הימנעות מוחלטת ממוצרי חלב.

לפי נתוני מנהל התרופות והמזון בארה”ב ה FDA כ- 1.5% המאוכלוסיה סובלים מאלרגיה למזון. בקרב ילדים עד גיל 3 מעריכים כי שיעור הסובלים מגיע ל-6%. ההערכה כי רק בארה”ב כ- 150 איש בשנה מתים כתוצאה מתגובה אלרגית למזון. אצל חלק ניכר מהילדים הסובלים מאלרגיה למזון, האלרגיה תחלוף מאליה. אחוז קטן יישארו אלרגים לכל החיים. אלרגיה יכולה גם להופיע פתאום אצל אדם שלא היה אלרגי, בכל גיל.

אלרגיה נגרמת כאשר מערכת החיסון מזהה מזון מסויים כפולש זר ואז נלחמת בו על ידי ייצור נוגדנים. התגובה האלרגית של מערכת החיסון למזון מגיעה בדרך כלל בסמוך לאכילת המזון האלרגני אך יכולה להופיע גם שעות וימים לאחר החשיפה. התגובה יכולה לנוע מתגובה קלילה המתבטאת בגירוד, נזלת והתעטשויות ועד לתגובה חריפה שיכולה להסתיים במוות. המופע הקיצוני הזה קרוי תגובה “אנפילקטית”.

אחת האלרגיות השכיחות ביותר אצל ילדים ואף אצל מבוגרים היא אלרגיה לחלב. האלרגיה היא לחלב פרה, אך כוללת גם אלרגיה לחלב עיזים וכבשים. באלרגיה לחלב תהיה תגובה מוגברת של מערכת החיסון לחלבון ספציפי של החלב.  כאשר אותו חלבון מתעכל בגוף, הוא מעורר תגובה אלרגית שיכולה להופיע כמגוון רחב של סימפטומים כגון פריחה, גירוד, נפיחות ועד תופעות מסכנות חיים כגון קשיי נשימה צפצופים ועד אובדן הכרה.

בשונה מאי סבילות ללקטוז או רגישות לחלב ולמעשה מתקשים לעכל מוצרים המכילים לקטוז (סוכר חלב הפרה) ועלולים לחוות סימפטומים כגון כאבי בטן, בחילה, התכווצויות, גזים, נפיחות ושלשול. אי סבילות ללקטוז עלולה לגרום לתחושת אי נוחות, אך היא איננה תופעה מסכנת חיים.

אלרגיה לחלב נפוצה בעיקר בגיל צעיר במרבית המקרים – האלרגיה תופיע לפני גיל שנה ותחלוף במהלך שנות הילדות. בשל החשיפה הרבה של תינוקות וילדים לכמות גדולה של חלב, ומנגד מערכת החיסון שלהם  אינה בשלה מספיק בשלבי החיים הראשונים. כמו כן ילדים למשפחה עם היסטוריה נרחבת של אלרגיות הם בעלי סיכון מוגבר לפתח אלרגיה, לעומת ילדים שבמשפחתם לא אובחנו אלרגיות למזון. תגובת הרגישות לחלב שונה מאחד לשני, ישנם שיחוו תגובה חמורה לאחר עיכול כמות קטנה בלבד של חלבון ואצל אחרים יופיעו תגובות קלות מכמות בינונית של חלב. קיימות בדיקות דם שמודדות רמות של נוגדנים היכולות לנבא האם האלרגיה תחלוף עם השנים או ככל הנראה תישאר.

טיפול באלרגיה לחלבון חלב פרה כרוך בהוצאה מוחלטת של חלב פרה מהתזונה של התינוק או הילד המאובחן עם אלרגיה לחלב וזה כולל כל מאכל או משקה חלביים או העלול להכיל חלב. ולהחליף את מוצרי החלב בתחליפים אחרים. על האיסור התזונתי במצב זה להיות קפדני ביותר ויצריך השגחה צמודה ביותר על מנת לוודא כי המזון לא מכיל שאריות חלב.