מהן תופעות הלוואי של אלרגיות שונות?

קודם כל נתחיל מהסבר קצר וכללי על אלרגיות: מדובר בתגובות יתר של מערכת החיסון בגופנו, כנגד חומרים שונים הנמצאים בסביבתנו. המערכת החיסונית שלנו יודעת כיצד לזהות גורמים מזיקים שעלולים לפגוע בגופנו, כמו נגיפים וחיידקים. מערכת החיסון יודעת גם כיצד להגיב נגד הגורמים הללו ולהשמיד אותם, אך לעיתים קורה שהיא מתבלבלת ומגיבה נגד חומרים שאינם מהווים איום אמתי ומזיק לגופנו. חומרים אלו נקראים אלרגנים.

מדובר בתופעה הנגרמת כתוצאה משילוב של גורם גנטי תורשתי עם חשיפה לאלרגנים כלשהם. כאשר תתרחש החשיפה הראשונה שלכם לאלרגן, מערכת החיסון תגיב את התגובה הראשונית, שברוב המקרים תהיה מתונה עד לכדי לא מורגשת. מה שקורה בגופכם במהלך החשיפה הזו, הוא היווצרותו של זיכרון חיסוני, שיגרום לתגובה אלרגית יותר חזקה בחשיפה הבאה שלכם לחומר האלרגני. אלרגנים עשויים להיות חומרים כגון: אבק, מזונות שונים כמו בוטנים וחלב, אבקני פרחים, עקיצות חרקים, כימיקלים שונים, תרופות ועוד.

בעיות בתפקוד המיני כתוצאה מאלרגיות

ישנם אלרגנים מסוימים שעשויים לגרום לתופעות לוואי ובעיות שישפיעו על התפקוד המיני. זה יכול לבוא לידי ביטוי במקרים כמו ירידה בחשק המיני, זקפה חלשה, עיכוב בתהליך השפיכה וקושי להגיע לאורגזמה. אלו תופעות שלרוב תיגרמנה כתוצאה מטיפול תרופתי הניתן לצורך טיפול באלרגיה. ישנן תרופות שתגרומנה לבעיות זקפה בגלל שהן תשפענה על זרימת הדם והעברת הדחפים העצביים אל איבר מינכם. בגלל תפקוד מיני לקוי ובעיות זקפה חלשה, גברים רבים בוחרים להפסיק את הטיפול התרופתי שהם נוטלים על מנת לטפל באלרגיה.

אחת הסיבות שבגללה אלרגיה משפיעה על נושא התפקוד המיני, היא שאנשים הסובלים מאלרגיה נוטים לפתח עייפות שמשפיעה בסופו של דבר על החשק המיני שלהם ושיוצרת תופעות כמו זקפה חלשה, שמובילות להימנעות ממגע. הפעילות הדלקתית שנלווית אל האלרגיות גורמת לחולשה ועייפות בגוף, כולל תופעות כמו נזלת, גודש באף וכאבי ראש. יחד עם כל אלו, אחד הגורמים שהכי מושפעים בגוף האדם כתוצאה מאלרגיה, הוא חוש הריח.

למה חוש הריח חשוב לתפקוד המיני? חלק מעניין הפעילות והתפקוד המיני מונע על ידי פעילות של פרומונים, חומרים כימיים שגורמים למשיכה מינית, שגודש באף עשוי לרסן. תרופות ממשפחת אנטיהיסטמינים שמשמשות לטיפול באלרגיות, לצד תרופות נוגדות דלקת נטולות סטרואידים, הנצרכות בתדירות גבוהה, מגבירות את הסיכון לאין אונות בקרב גברים שנוטלים אותן.

תופעות לוואי נוספות כתוצאה מאלרגיות והטיפול בהן

מלבד תופעות כמו זקפה חלשה ובעיות נוספות בתפקוד המיני, ישנן תופעות לוואי המשפיעות גם על תחומים אחרים. מלבד גודש באף ותגובות פיזיות דלקתיות בחלל האף-אוזן-גרון, עשויות להיות תגובות אלרגיות גם על העור שלנו. אטופיק דרמטיטיס לדוגמה, היא אלרגיה שגורמת לגירויים בעור. זה יבוא לידי ביטוי בתור פריחה, אדמדמות, גירודים והתקלפות של העור שלכם. אלרגיה זו עשויה להיגרם כתוצאה ממאכלים שונים.

עולם האלרגיות עצום ומלא בתופעות לוואי שונות, אם יש לכם חשד שאתם סובלים מאלרגיה כלשהי שפוגעת בתפקודכם, גשו להיבדק!