מניעת אלרגיה לחלב

אלרגיות הן תופעה מסוכנת שיש להתייחס אליה ברצינות יתרה ובין היתר אלרגיה לחלב. האלרגיה מתפתחת בנקודה בה נוצרים נוגדנים מול חלבון החלב. משום שאלרגיה היא תופעה מסוכנת ובעיקר בגיל הינקות, חשוב לחשוף באופן איטי והדרגתי את הילד למוצרי מזון חדשים וכך גם באשר לתחליפי חלב ולחלב פרה. היה ומתגלים סימני אלרגיה, יש לעצור לחלוטין את השימוש בחלב/תחליף החלב ולפנות לרופא המשפחה להמשך בירור.

כיצד תזהו סימני אלרגיה?

היה וילדיכם סובל מאלרגיה לחלב, אתם תוכלו לזהות זאת על ידי אחד או יותר מהסימנים הבאים: פריחה בפנים, פריחה בכל הגוף, גרד בלשון או עקצוצים בלשון, נפיחות, הקאה בסמוך לשתיית החלב, קשיים בנשימה, צרידות, שיעול, איבוד הכרה/עילפון. מרבית מהסימנים יופיעו בין דקה אחת ועד שעה מהרגע בו שתה ילדיכם את החלב (מהפרה או תחליף החלב). ישנן תופעות כמו שלשול דמי אשר יגרמו כמה שעות אחרי שתיית חלב פרה. להבדיל מאלרגיות אחרות, אלרגיות לשתיית חלב אינן בהכרח מסכנות חיים והן יכולות להתרחש כבר מהחשיפה הראשונה למוצרי החלב.

אלרגיה לחלב מידע נוסף וחשוב לכל הורה – כדי לטפל בתופעה וכדי להכיר את דרכי ההתמודדות, יש ללמוד ולהבין כיצד מטפלים בה. כדי להקל עליכם, בחרנו להציג מספר שיטות טיפול יעילות וביניהן:

במידה ומופיעים סימנים ראשוניים וקלים יחסית, לרבות עקצוצים בלשון, יש ליטול תרופה ממשפחת האנטי היסטמינים. אם יש לכם ילדים קטנים בבית, שעדיין נחשפים למוצרים חדשים (לרבות מוצרי מזון), כדאי שתחזיקו בבית באופן קבוע אנטי היסטמין ובין היתר טיפות של פניסטיל. היה ומתחילים להופיע תסמינים מעט יותר “קשים”,  ובין היתר נפיחות, הקאה ועוד, חשוב לגשת מיידית לרופא המשפחה כדי לקבל הנחיות להמשך הדרך. סביר שתקבלו תרופה (איתה תמשיכו להסתובב גם בהמשך) בשם Epipen

מהרגע הזה והילך, יהיה עליכם להימנע/למנוע מילדיכם לגשת אל מוצרי חלב וזאת כדי לא להיחשף בשנית לתופעות האלרגניות. כדי כן לשתות חלב, אתם יכולים להשתמש בתחליפי חלב ובין היתר אתם יכולים לשתות חלב על בסיס סויה כל עוד לא מדובר על תינוקות לפני גיל חצי שנה. חשוב להבין ולהבחין כי אלרגיה לחלב חולפת על פי רוב בשנים הראשונות לחיי הילד ופעמים אחרות תעבור האלרגיה עד גיל 18.

כך תמנעו אלרגיה לחלב

אלרגיות הן עניין שבשגרה אצל חלק מהילדים, אך אין ספק כי קשה להתמודד איתן ועל כן נכון לנסות ולמנוע אותה מבעוד מועד, כיצד עושים זאת, חושפים מוקדם ככל האפשר את הילד למוצרי חלב ולא פחות חשוב מכך, יש לבצע את החשיפה באופן עקבי.

לסיכום – אלרגיה לחלב מתגלה כבר בתחילת החיים ולעיתים חשיפה הדרגתי ועקבית עלולה למנוע אלרגיה זו. היה ולא ניתן למנוע את האלרגיה, נכון להחזיק בבית את התרופות שמונעות אותה וניתנות בהנחיית הרופא המטפל.