לקבלת ייעוץ השאירו את פרטיכם ונחזור אליכם בהקדם:

נזלת אלרגית – תסמינים ודרכי טיפול

אמנם רוב האנשים תופסים ממנה כבעיה קטנה, אך היא גורמת לסבל לכ30% מהאוכלוסיה הכללית. נזלת אלרגית, כל מה שאתם צריכים לדעת כדי לגרום לאף להפסיק לטפטף.

תפקידה העיקרי של מערכת החיסון הוא בהגנה על גופנו מפני חומרים או מיקרואורגניזמים מזיקים (חיידקים, וירוסים ועוד) תפקיד זה מתבצע בפועל, בין היתר, ע”י יצירת נוגדנים המזהים את הגורם המזיק, הם נקשרים אליו וגורמים לנטרולו וסילוקו. כאשר מערכת החיסון מפתחת רגישות יתר כלפי גורמים בלתי מזיקים הנמצאים בסביבה הטבעית שלנו (אבקנים, קרדיט האבק,עובש, פרוות חיות וגורמים נוספים הנמצאים בסביבת החיים שלנו), בלא אבחנה שמדובר בגורם שאינו מאיים- הרי שאז מדובר באלרגיה ובהתאמה יכונה הגורם המוביל לתגובה בשם אלרגן.

נזלת אלרגית

מהי נזלת אלרגית?

נזלת אלרגית הנקראת גם קדחת השחת היא האלרגיה הנפוצה ביותר. זוהי מחלה דלקתית כרונית. ברוב המקרים מופיעה אצל ילדים או מבוגרים על רקע אטופי. הנזלת האלרגית תוארה לראשונה ע”י הפיזיולוג הבריטי ג’והן בוסטון אי שם בשנת 1819. הוא קרא לנזלת האלרגית בשם “קדחת האביב” או “קדחת השחת” משום שהופיעה בעיקר בקרב חקלאים בסמוך לעונת הקציר.

ישנם שני סוגים של נזלת אלרגית – הראשון נזלת אלרגית עונתית: הנגרמת על רקע פריחות עונתיות, בעיקר באביב ובסתיו. הסוג השני, נזלת אלרגית כלל שנתית, המופיעה בכל ימות השנה, היא נובעת מגורם אלרגני אליו האדם נחשף באופן יומיומי.

 

עד כמה התופעה שכיחה?

מחקרים שונים הראו תוצאות שונות. אך בממוצע כ30% מהאנשים בכל קבוצות הגיל סובלים מנזלת אלרגית. הסיכון לכך עולה בקרב אנשים הסובלים מאסטמה, אקזמה ואצל אנשים בעלי נטייה משפחתית לאלרגיות.

 

מהם התסמינים של נזלת אלרגית?

יש לחלק את התגובה האלרגית לשני שלבים:

התגובה המיידית – מופיעה תוך מספר דקות מהרגע שבו נשאף החומר האלרגני למערכת הנשימה. תגובה זו מתאפיינת באדמומיות וגירוי בעיניים האוזניים והאף, בגודש אפי, התעטשויות, גרד באזור החיך, עודף ליחה, וכמובן נזלת. בשעות הלילה יכול להופיע שיעול שמקורו בכניסה של הפרשות לאזור הלוע.

תגובה מאוחרת –  מתפתחת לאחר מספר שעות מרגע החשיפה לאלרגן ובאה לידי ביטוי בהרס של רקמת האף ובהתפתחות דלקתית באף בעקבות הסננה של תאי דם לבנים. במקרים חמורים אף יותר התגובה האלרגית יכולה להוביל להתפתחות דלקת בסינוסים, דלקות אוזניים והתקפי אסטמה.

 

כיצד ניתן לטפל?

בראש ובראשונה כדי לטפל בנזלת אלרגית יש לאבחן אותה. האבחנה מבוססת על בירור רקע רפואי ונטיה לאלרגיות, הופעת תסמינים אופיינים ובדיקת רופא. לעיתים ידרש בירור אלרגני מעמיק יותר.

הטיפול בנזלת אלרגית מתבצע בשלושה שלבים:

השלב הראשון והחשוב ביותר – הוא למזער את החשיפה לאלרגן. הדבר לא תמיד ניתן ליישום במיוחד כאשר מדובר באלרגן הנמצא מחוץ לבית. עיקר המלצה הזו מיושמת כאשר ישנה רגישות לקרדיט האבק.

השלב השני בטיפול הינו טיפול תרופתי – התמקדות בהקלת התסמינים כולל שימוש במשאפים ותרסיסים המדכאים את הדלקת באף ומפחיתים את הנזלת, לצד שימוש בטיפות אנטי אלרגניות לשם התמודדות עם מצב העיניים. במידת הצורך מתן כדורים אנטיהיסטמינים (לרוב מדור שני, שאינם גורמים לישנוניות). טיפול זה מתאים לאנשים עם אלרגיה קלה עד בינונית.

שלב שלישי חיסון אנטי אלרגני – מתאים לאנשים הסובלים מאלרגיה בינונית עד קשה וגם לאלו שאינם מעוניינים בנטילה קבועה ויומיומית של תרופות. טיפול זה יעיל מאד לטווח הארוך. אולם הטיפול מחייב ואיננו פשוט- הוא דורש הענות גבוהה מצד המטופל, להגיע לקבלת חיסון אחת לחודש במשך תקופה בת שלוש עד חמש שנים.

לעוד מידע על טיפול בנזלת אלרגית לחצו