עצי זית – האם רק מועילים ויפים?

עץ הזית הינו העץ האופייני ביותר לנוף הארץ ישראלי הטבעי (הלא נטוע). אנו מכירים את פרותיו הטעימים מזנים שונים וכמובן את שמן הזית, הנחשב מאוד מבחינה בריאותית. עצי הזית גדלים באופן טבעי במרכז וצפון הארץ וגם נשתלים כעצי נוי. הם מהווים ענף כלכלי חשוב בארץ.

אך האם רק טוב עושה לנו עץ הזית? הבעיה הנה שלא כך הדבר. כמו כל עץ נותן פירות, גם לעץ הזית יש עונת פריחה , בה הוא מפזר את האבקנים שלו עם הרוח – בין החודשים אפריל עד תחילת יולי. אבקנים אלו יכולים להיות אלרגן (גורם אלרגיה ) חזק לדרכי הנשימה של חלק מהאוכלוסייה. האנשים הרגישים מפתחים נזלת אלרגית ולעיתים גם אסטמה אלרגית בתקופת הפריחה של העץ. האלרגיה הזו מתבטאת בנזלת מימית טורדנית עם התעטשויות ולרוב גם גירוי בעיניים. הסובלים מאסטמה מפתחים התקפי קוצר נשימה , גם ללא מאמץ, המלווה לעתים קרובות בנשימה מצפצפת , בעיקר בלילה. פירות עץ הזית (זיתים) אינם אלרגנים כלל וניתן לאוכלם ללא מגבלה.

פריחת עץ הזית מתפזרת עם הרוח למרחק רב, כך שגם באזורים בהם העצים לא גדלים האנשים האלרגיים סובלים מתופעות של נזלת אלרגית ו/או אסטמה אלרגית. האנשים האלרגיים לפריחת עצי הזית מודעים לבעיה ונמנעים מטייל באזורי המטעים בעונת הפריחה , פן יגברו סמני האלרגיה מהם הם סובלים. למזלנו יש טיפול בסוג זה של אלרגיה ,  המבוסס בעיקר על תרופות לשימוש מקומי . כלומר תרסיסים אנטי- אלרגיים לאף וטיפות לעיניים וכן משאפים לסובלים מאסטמה המכילים אבקת סטרואידים וחומרים מרחיבי סמפונות. בשנים האחרונות התפתחו מכשירי שאיפה יעילים מאוד המקלים את הטיפול. בנוסף לכך אפשר לבלוע תרופה אנטיהיסטמינית חדישה המקטינה את התגובה האלרגית.

כל הטיפולים הללו יעילים כל זמן שנוטלים אותם , אך אין הם משנים את עצם הנטייה לאלרגיה. טיפול נוסף חשוב הנו בשפה המקצועית אימונותרפיה חיסונית או חיסון נגד הרגישות האלרגית לאותו אלרגן. בשיטה זו מזריקים כמויות קטנות מאוד של האלרגן המנוקה מתחת לעור בזרוע ועולים בהדרגה בריכוז ובמינון בכדי “להרגיל” את המערכת החיסונית לנוכחותו של אותו אלרגן, מבלי לפתח תגובה אלרגית. טיפול זה נימשך מספר שנים, אך יעילותו גבוהה ואצל רוב המטופלים הוא גורם להקלה משמעותית לאורך זמן. כמו כל טיפול רפואי יכולות להיות תופעות לוואי המתבטאות בתגובות  אלרגיות, בהן ניתן לטפל בנקל ע”י צוות מיומן. לכן יש לבצע את החיסון האנטי אלרגי רק במרפאות של מומחים לאלרגיה.

לטיפול ומידע נוסף צרו קשר או לחצו כאן >>