תופעות שכיחות הנגרמות מאלרגיות למזון

פריחות שונות על העור, פצעים בחלל הפה, שלשולים, כאבי בטן וגירודים באזורים שונים הם רק חלק מהתגובות “החריגות” של גוף האדם למזון. מערכת החיסון בגופנו מתייחסת לחלבון המצוי במזון כגורם זר ומייצרת נגדו נוגדנים המובילים לתגובות אלרגיות.

אם אתם חווים את אחד מהתסמינים שיופיעו בשורות הבאות אז כדאי לכם מאוד לאבחן את הרגישות או האלרגיה ולהיערך בהתאם, פרטים בהמשך.

אלרגיות נפוצות הנובעות מחשיפה למזון

ישנן אלרגיות רבות ואי סבילויות לסוגי מזונות שונים כאשר הבולטות והנפוצות שבהן: רגישות ללקטוז ומוצרי חלב, רגישות לגלוטן ומוצרי חיטה ודגנים, אלרגיה לבוטנים, אגוזים וזרעים, אלרגיה לביצים ואף רגישות למוצרי סויה.

אופי התגובה האלרגית ואף צורתה הינם בעלי קווים כלליים זהים עם תסמינים נפוצים אך באים לידי ביטוי בצורה ייחודית אצל כל אדם ואדם.

התסמינים הנפוצים ביותר הנובעים כתוצאה מרגישות ומאלרגיה למזון:

  • פריחות שונות בגוף, כאשר לרוב נראה אותן על הגב או הגפיים.
  • בחילות והקאות
  • כאבי בטן ותחושת אי נוחות בחלל הבטן, יכולה לכלול נפיחויות ובמקרים מסוימים גם שלשולים.
  • גירודים בחלל הפה, כאשר החך, השפתיים והלשון הם הנפוצים ביותר אך גם מקרים של גירודים בגרון, בעיניים, בעור ובמקומות אחרים יכולים להופיע.
  • נפיחות של אזורים שונים כמו הפנים, הלשון והשפתיים.
  • קושי בבליעה ותחושת מחנק.
  • במקרים קשים יכולים להופיע גם סחרחורות, התעלפויות ובמקרים מסוימים גם מוות.

פריחות שונות על העור

פריחה על העור המופיעה שכיחה בעיקר אצל ילדים כתגובה לאכילת מוצר אליו הם רגישים. לרוב תופיע הרגישות כזמן קצר לאחר אכילת המזון אליו ישנה רגישות.

אם אתם מבחינים בפריחות שונות ומשונות על העור אז כדאי לגשת ולהיבדק אצל רופא או אלרגולוג. לפעמים יהיה מלווה האבחון גם בייעוץ אצל דיאטן קליני.

 

פצעים בחלל הפה.

פצעים בחלל הפה, עם או בלי תחושת גירוד, הינה תופעה שיכולה להיגרם מסיבות שונות, כמו גם אלרגיה למזון. על מנת לאבחן פצע בחלל הפה יש לגשת לבדיקה אצל רופא מומחה ברפואת הפה על מנת לשלול אינדיקציות אחרות כגון נגעים סרטניים או מחלות עור אחרות כגון ליכן פלנוס, פמפיגוס וולגריס ועוד.

מומחה ברפואת הפה הינו רופא שיניים עם התמחות ספציפית בכל הנוגע למחלות חלל הפה. רופא שיניים מומחה בסוג זה של טיפול יכול ליטול ביופסיות בעת הצורך ולבצע אבחון מעמיק שישלול חשד למחלות אחרות וכד’.

כאבי בטן ושלשולים

כאבי בטן הם אחד מהתסמינים השכיחים ביותר המתרחשים אצל אנשים הרגישים למזונות שונים. כאבי הבטן יכולים להיות מלווים בסימפטומים נוספים כגון: נפיחויות, בחילות, הקאות ותחושת אי נוחות בחלל הבטן. תסמינים אלו יכולים להיות חריפים במיוחד ויכולים להצריך פנייה דחופה למיון על מנת לערוך בדיקה מקיפה לקבלת אבחון מיידי ולשלילת גורמים אחרים.

מדוע זה קורה?

מדוע גוף האדם, החשוף למזונות הללו משלבים מוקדמים מתייחס אל אותם המזונות כמזיקים?

בכל המזונות המוזכרים לעיל קיים חלבון, זהו בעצם המרכיב שאותו מזהה מערכת החיסון כגורם עויין ומגיבה אליו בהתאם.

נוגדני מערכת החיסון הנקראים אימונוגלובולינים מזהים את החלבון המצוי במזון ומסמנים אותו לתאי דם לבנים שיתקיפו את החלבון וכך נוצרת לה תגובה אלרגית.

מה ניתן לעשות בנידון?

ראשית כדאי לקרוא את השורות הללו ומאמרים נוספים בנושא ולנסות ולזהות דפוסים דומים אצלכם. אם הבחנתם ברגישות לאחר ארוחה או אחד מהתסמינים המוזכרים לעיל אז כדאי לעבור לאבחון מקיף. אלרגולוג ואימונולוג הם הדמויות המובילות באבחון ובטיפול באלרגיות. רופא שיניים מומחה לרפואת הפה הוא זה שיסייע לכם באבחון ובטיפול פצעים בחלל הפה. כמו כן, ישנן בדיקות שונות לאיתור רגישויות ואלרגיות למזון: החל מתבחין עורי, דרך בדיקת דם לזיהוי נוגדנים בדם ועד אבחון אישי כגון FODMAP (דיאטה בה מסירים את המזונות החשודים בבת אחת ואט-אט מוסיפים אותם שוב לתפריט ובודקים את תגובת הגוף).