3 מחלות עור ודרכי התמודדות איתן

העור שלנו הוא לא רק האיבר הגדול ביותר בגוף האדם (כ-15% מהמשקל שלנו) אלא גם אחד הרגישים ביותר. בפרט סובלים בני אדם רבים מפצעי אקנה, מאסטמה של העור (אטופיק דרמטיטיס) ומאלרגיות שונות שבאות לידי ביטוי בין השאר בסימני פריחה או בעקצוצים בעור.

איך מטפלים באטופיק דרמטיטיס?

אטופיק דרמטיטיס מופיע אצל מחצית התינוקות עד גיל שנה, וגם בקרב פעוטות בני שנה עד 5 שנים שכיחותה גבוהה – כ-30%. עם הזמן פוחתת תדירות ההתקפים, שבאים לידי ביטוי בפריחה אדומה על שטחי עור נרחבים ובפרט החלק הפנימי של המרפק, החלק החיצוני של הזרועות, קפלי הברכיים, הגב התחתון, הלחיים והקרקפת, וכן בגרד עז שעלול להוביל לפצעים ולזיהומים.

האסטמה של העור היא תוצר של רגישות יתר לחומר כזה או אחר, והטיפול האפקטיבי ביותר הוא מניעתי: בגדים רפויים מאריגים טבעיים, תזונה מאוזנת ובפרט מיעוט מזונות מעובדים, תכשירי טיפוח ומוצרי רחצה עם רמת pH נמוכה (3.5), ניגוב עדין של העור אחרי מקלחת והשארתו לח והימנעות מחשיפת יתר לשמש.

לעוד מידע מקיף בנושא לחצו כאן

כל השיטות של טיפול באקנה

פצעי אקנה מופיעים בעיקר בגיל ההתבגרות, אבל עלולים לצוץ על הפנים (ועל הגב) גם בגיל מאוחר יותר.

בין השיטות המאפשרות טיפול באקנה יעיל וקל: אנטיביוטיקה מתאימה, ג’ל שקוף שמכיל בנזיל פרוקסיד ורטינואידים (תרופות המכילות חומצה של ויטמין A).

על-מנת לטפל באקנה בינונית או קשה ניתן להשתמש בפוטותרפיה (שיגור קרני אור אל בלוטות החלב בפנים שהן למעשה המקור לפצעים). צלקות אקנה, שנוצרות עקב טיפול לקוי באקנה, ניתן לטשטש ואף להעלים באמצעות מכשירי לייזר ייעודיים, גלי רדיו, פילינג כימי או מזותרפיה.

בנוסף כדאי לשקול טיפול באקנה המבוסס על שינוי תזונה, כך שמלכתחילה יצוצו פחות פצעונים. בפרט מומלץ לצמצם את צריכת החלב ומוצריו.

אלרגיות בעור וההתמודדות איתן

למערכת החיסונית שלנו תפקיד רב חשיבות: זיהוי וירוסים, חיידקים ושאר מזהמים שעלולים להזיק לנו – וחיסולם. אבל לפעמים מערכת החיסון משתבשת, ומזהה חומרים שאינם מסוכנים כבעייתיים, תוקפת אותם למרות שאין צורך וזוהי בעצם האלרגיה, שבין השאר באה לידי ביטוי על העור שלנו.

בין החומרים שעלולים לעורר אלרגיה: מאכלים (בוטנים, ביצים, גלוטן, חלב בגלל הלקטוז ועוד), תרופות מסוימות, אבקני פרחים, קרדית האבק, תכשיטים (למשל אם יש בהם ניקל) ותכשירים קוסמטיים.

בדומה לשיטות טיפול באקנה ניתן לבחור בין טיפול טבעי לבין טיפול קונבנציונלי. בין השיטות האפקטיביות להרגעת תגובת היתר של הגוף: תרופות אנטי היסטמיניות, סטרואידים, דיקור סיני וצמחי מרפא.