5 מחלות עור נפוצות אצל מבוגרים

גיל מבוגר מביא אתו יתרונות רבים, כגון יציאה לפנסיה, שפע של זמן פנוי, וראיית עולם בוגרת ומפוכחת יותר על החיים. כעת יש לכם יותר זמן לבלות עם המשפחה, עם הנכדים, לפתח תחביבים שמעולם לא היה לכם זמן להקדיש להם, ועוד. אך לצד כל הטוב הזה, ישנם גם חסרונות, בעיקר מהפן הבריאותי: ככל שאנו מזדקנים יותר אנו עלולים לחלות במחלות רבות יותר. מחלות נפוצות במיוחד אצל מבוגרים הן מחלות עור, יש להן תסמינים ספציפיים ודרכי טיפול שחשוב להכיר. במאמר זה יפורטו- 5 מחלות עור נפוצות אצל מבוגרים, התסמינים שלהן ומה ניתן לעשות כדי לטפל בהן.

 מחלות אצל מבוגרים: מה אפשר לעשות

ככל שאנו מתבגרים ואף מזדקנים הגוף שלנו כדרך הטבע נחלש וקשה לו להילחם בווירוסים, חיידקים כלשהם, ועוד. מערכת החיסון כבר לא חזקה כמו פעם והדבר מתבטא במחלות רבות שיכולות לתקוף אותנו. הפתרונות הכללים למצבים אלו הם כמובן לספר ולשתף: אם אתם מרגישים ברע אל תשמרו את זה אצלכם, שתפו את בן או בת הזוג, קרוב משפחה או חבר, כדי שתוכלו לקבל סיוע רפואי. לאחר שתדעו איזה טיפול רפואי יהיה הכי מועיל עבורכם, חשוב שתטפלו בעצמכם על הצד הטוב ביותר.

המחלות הנפוצות ביותר אצל מבוגרים

ישנן מחלות רבות שנפוצות אצל מבוגרים, בין היתר מדובר במחלות עור. מחלת עור היא שם כללי לקבוצת מחלות שפוגעת בעיקר בעור, או במערכת הכסות במילים אחרות: מערכת איברים אשר תפקידה לעטוף את גופנו. יש מחלות עור ראשוניות, מחלות עור זיהומיות, ועוד. אין ספק שמחלות העור הנפוצות ביותר בכלל ואצל מבוגרים בפרט הן מחלות עור פתולוגיות בשכבה העליונה, כלומר בשכבה הכי חשופה לאוויר ולאור. אך מה ניתן לעשות במצב בו סובלים ממחלות עור? כל התשובות בהמשך המאמר.

5 מחלות עור נפוצות אצל מבוגרים וכיצד מטפלים בהן

נפרט כעת- 5 מחלות עור נפוצות אצל מבוגרים, תסמינים של מחלות אלו וכיצד אפשר לטפל בהן.

  1. אטופיק דרמטיטיס: אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור דלקתית כרונית. מחלה זו מאופיינת בהחמרות והפוגות, החולים בה מדווחים על גרד בעור, יובש של העור ופריחה.

 

  1. פסוריאזיס: פסוריאזיס זו מחלת עור שפוגעת בכ- 1%-3% מהאוכלוסיה, הנגעים של מחלה זו נראים אדומים בשל הרחבת כלי דם, ומעליהם שכבה קשקשית.

 

  1. יובש העור: מחלה זו מלווה בגידולים ממאירים, לעיתים ניתן לראות קשקשת על הנגעים. הטיפול במחלה זו ילווה בחומרים שמגבירים את לחות העור.

 

  1. גידול בעור: יש מספר סוגי גידולים בעור, בין היתר גידולים בשכבת האפידרמיס הנקראים גם סרטן העור. יש גורמי סיכון רבים לגידולים בעור: צבע בהיר של העור, נטייה להישרף מהשמש, חשיפה ממושכת לשמש, מצב ירוד של מערכת החיסון, והדבקה בווירוסים שונים.

 

  1. דלקת כלי הדם בעור: זוהי מחלת עור נפוצה במיוחד, ל-50% מהאנשים באוכלוסייה יש נגע מולד בכלי הדם והוא השכיח ביותר מבין כלל הנגעים.

 אטופיק דרמטיטיס: הפרטים שלא כולם יודעים על מחלת העור

כפי שפירטנו, אטופיק דרמטיטיס זו מחלת עור דלקתית כרונית, ומאופיינת בגרד בעור, יובש בעור ופריחה. לא רבים יודעים שמחלה זו יכולה להופיע בשנה הראשונה לחיים, ובמקרים רבים היא תופיע עד גיל- 5. עם זאת, גם בגיל מבוגר המחלה שכיחה ולכן חשוב לדעת את הגורמים אליה ואיך אפשר לטפל בה.

מה הם הגורמים לאטופיק דרמטיטיס? החוקרים חלוקים בדעותיהם

החוקרים חלוקים בדעותיהם לגבי הגורמים למחלת העור אטופיק דרמטיטיס. אין תשובה חד משמעית לגבי הגורם המרכזי למחלה: לכן מקובל לחשוב שמדובר בשילוב של גורמים גנטיים תורשתיים יחד עם פגמים מולדים במערכת החיסונית שגורמים לה להיות חלשה יותר. בנוסף, העור לעיתים נכשל בתפקידו להיות חוץ בפני גורמים זרים חיצוניים, והדבר בא לידי ביטוי ביובש של העור, הזעה מוגברת וגרד רב. יותר אלרגנים ומזהמים יכולים לחדור לגוף בגלל הכשל של מערכת החיסון והעור להגן על גופנו.

טיפול באטופיק דרמטיטיס: לא קל אך באמת אפשרי

למחלת עור זו יש דרך טיפול ארוכה וממושכת. הדבר הראשון והחשוב ביותר הוא כמובן היגיינה אישית, שמירה על ניקיון הגוף, מקלחות תכופות וחיטוא. עדיף להתקלח במים קרים משום שמים חמים יביאו להתפרצות הגרד. בנוסף, עדיף לייבש את העור על ידי הספגה ולא שפשוף, כדי לא להחמיר את הגרד. כדאי לגרום ללחות העור לחזור לעצמה על ידי שימוש תכוף בקרם גוף לפחות מספר פעמים ביום. בנוסף לטיפול מניעתי זה, ישנן תרופות ומשחות שיינתנו לפי המלצת גורם רפואי.

 

לסיכום

ישנן מחלות רבות אשר נוהגות לתקוף בעיקר בגיל מבוגר. מחלות עור הינן קבוצת מחלות שבאות לידי ביטוי בנגעים בעור, דלקות ועוד, וחשוב לדעת להיערך אליהן. אטופיק דרמטיטיס הינה מחלת עור שכיחה, שעל ידי טיפול ארוך ומתמיד אפשר להביא להקלה בה והתסמינים. מחלה זו יכולה לחלוף לחלוטין בעזרת טיפול מדוקדק ופרטני.