אבחון אלרגיה באמצעות בדיקת דם – מה חשוב לדעת וכיצד להתכונן

אלרגיה היא תגובת יתר של המערכת החיסונית בגוף לנוכחות אלרגנים (חומרים גורמי אלרגיה) שלרוב אינם מאיימים עליו. תגובת היתר היא למעשה התייחסותו של הגוף לחומרים הללו כאל חומרים מסוכנים שיש להילחם בהם. מדובר במלחמה של הגוף באלרגנים והיא באה לידי ביטוי בתגובת יתר – אלרגיה. תסמיני האלרגיה מתבטאים בתחושות מקומיות של אי נעימות גופנית או בתסמיני מחלה של ממש העלולים לעיתים לחולל מצבים מסכני־חיים.

בדיקת דם

חומרים המעוררים את תגובת היתר של הגוף

החומרים המעוררים את תגובת היתר של המערכת החיסונית הם לרוב חומרים טבעיים שמתהווים בסביבת המחייה הטבעית של האדם וקיימים בה דרך קבע כמו למשל אבקני פולן מהצומח או קרציות מסוג קרדית אבק הבית, פטריות עובש או פרוות בעלי חיים; הם יכולים להימצא במזונות מסוימים כחלבונים המעוררים תגובות של רגישות יתר כמו למשל חלבוני הגלוטן במיני החיטה או חלבוני הקזאין בחלב; חרקים עוקצים כמו דבורים יכולים לעורר תגובת יתר קיצונית; כימיקלים המצויים בסביבה הביתית ומשמשים אותה כמו חומרי ניקוי, חומרי כביסה וכיוצא באלה. גם אלה עלולים לעורר את הגוף לתגובה אלרגית.

כשהגוף פותח במלחמה

כשהגוף מזהה מצב מסוכן עקב נוכחותו של חומר מסוכן לכאורה הוא פותח במלחמה. אנשים הסובלים מאלרגיות יכולים להעיד על תחושות לא נעימות בגוף – בין אם מקומיות ובין אם כלליות, על חוסר נוחות או על תחושת חולי של ממש ואף על סכנה אמיתית לחיים. האלרגיה יכולה לבוא לידי ביטוי בתסמיני שפעת קלים כמו גודש באף, נפיחות בעיניים ובגרון ובמצבים של בפריחה בעור. האלרגיה יכולה גם לבוא לידי ביטוי בכאבי בטן, בפעילות מעיים מוגברת ואף במצבים מסוכנים אחרים החל בקוצר נשימה וכלה בהלם אנפילקטי מסכן־חיים.

איך מאבחנים אלרגיה?

אלרגיה היא מצב נתון שמלווה את האדם הסובל ממנה לאורך כל חייו. בשל מגוון התסמינים שעלולים להתפתח כתוצאה מתגובת היתר של המערכת החיסונית לאלרגן, לא תמיד קל לזהות שמדובר באלרגיה, ולעיתים עלולות לחלוף שנים רבות ומייגעות של תסמינים, של בדיקות, של בירורים רפואיים ושל אבחונים רבים בטרם מגיעים לסיבה האמיתית שהיא הגורם לסבל – האלרגיה.

הבדיקה הבסיסית לזיהוי אלרגיה היא בדיקה פשוטה יחסית ומתבצעת במרפאה המתמחה באבחון מצבי אלרגיה ובטיפול בהם. מהות הבדיקה היא למעשה טפטוף חומרים אלרגניים שונים על אַמָת ידו של המטופל בנקודות מסומנות וממוספרות לצורך זיהוי קל והחדרתם אל השכבה העליונה של העור באמצעות מחטים עדינות. המטופל ממתין כ־15 דקות לאחר הבדיקה ואם נצפית נפיחות באחד או יותר מהמקומות שאליהם הוחדרו האלרגנים, אז ניכר וברור איזהו החומר שאליו המטופל רגיש.

בדיקת דם פשוטה

בדיקת דם פשוטה לאבחון אלרגיה משלימה את האבחון המעבדתי במרפאת האלרגיה. למעשה מטרתה של הבדיקה היא לזהות נוגדנים בדם לחומרים שונים. אם בבדיקת הדם יימצאו נוגדנים לחומרים אלרגניים שונים החשודים בגרימת תגובת היתר של הגוף, הגורם האלרגני יאובחן סופית ואפשר יהיה להתחיל במתן טיפול או בהתאמת אורח החיים של המטופל באופן שימזער את התגובות הקיצוניות של הגוף לנוכחות האלרגן.

לחיות עם אלרגיה

אנשים הסובלים מאלרגיות מכירים זאת היטב – יום קבלת האבחון הסופי וההבנה שיש לבצע התאמות באורח החיים כדי למזער את השפעתה של האלרגיה ביום־יום אינו יום פשוט. מדובר בתהליך שאינו קל שכן הוא דורש שינוי מהותי באורחות החיים וסבלנות רבה. אפשר לחיות עם האלרגיה חיים רגילים למדי תוך הכרה והבנה שהטיפול בה הוא מתמשך ונועד בעיקרו למזער את נזקיה ואת השפעתה על חיי המטופל. מזלנו הגדול הוא שאנו חיים בעולם המודרני המאפשר לנו לזהות בקלות רבה מצבים רפואיים שאבחונם בדרך כלל אורך זמן. הודות לבדיקות דם פשוטות לאבחון אלרגיה והודות למרפאות האבחון ולציוד רפואי למרפאות האבחון – ציוד רפואי איכותי ומתקדם המשמש אותן לרווחת המטופל, תהליך האבחון הוא יעיל, מקל על המטופל ומאפשר לו לשוב בהקדם לחיים טובים ואיכותיים.